Trendy w budownictwie 2023

Gotowe projekty domów, które zrobią efekt WOW

Jak w każdej dziedzinie życia, tak też w architekturze i budownictwie możemy mówić o trendach. Architekci tworząc projekty domów czerpią inspiracje z różnorodnych nurtów, jednak jeden z nich od kilku lat wiedzie na rynku prym. Zapewne wiesz o jakim stylu mowa, bo nowoczesne budownictwo zawładnęło sercami inwestorów. Chcesz by Twój dom odpowiadał najnowszym trendom i był wybudowany w nowoczesnej technologii? Zastanawiasz się jakie domy będą modne w 2023 roku? Na przykładzie projektów domów z naszej oferty przedstawimy Ci najważniejsze cechy „trendy domu”.

W artykule znajdziesz:

Twój dom to okno na świat – duże przeszklenia w Modern House

Znakiem rozpoznawczym nowoczesnego budownictwa są oczywiście panoramiczne przeszklenia – synonim luksusu i komfortu życia. Pokaźne tafle szkła zastosowane w Twoim projekcie domu zapewnią Ci bezgraniczne widoki na przydomowy ogród, najbliższe otoczenie i piękną przyrodę wokół. Wprowadzą też do Twojego domu na stałe szczególnego gościa – słońce, którego ciepłe promienie rozgoszczą się w Twojej domowej przestrzeni i będą towarzyszyć Ci od rana do wieczora.

Duże okna nadadzą bryle domu niezwykłej lekkości, a domownikom zapewnią szczególne doznania wizualne i wrażenie niczym nieograniczonej przestrzeni oraz przestronności. Zastanawiasz się gdzie warto zdecydować się na duże okna w swoim projekcie domu? W sypialni pełne przeszklenie pozwoli Ci budzić się z promieniami na policzku. W salonie przeszklona ściana z widokiem na ogród da Ci poczucie pełnej integracji z naturą i przedłuży naturalnie strefę dzienną. W kuchni natomiast narożne okno doświetli roboczy blat i oprócz widoków na front działki, pomoże przy wspólnym gotowaniu. W projektach domów Modern House duże przeszklenia stanowią ich nieodłączną część i wśród nowoczesnych propozycji z pewnością odnajdziesz opcję dla siebie.

Nowoczesna bryła domu w 2023 – belkowanie nad tarasem i podcienie

Jaka powinna być nowoczesna bryła domu? Co charakteryzuje jego wygląd zewnętrzny by mówić o nim „modny budynek”? Zdecydowanie są to wszelkie ozdobniki prostej formy, które w postaci belkowania czy podcieni znajdziesz w projektach Modern House. Elementy te poza oczywistymi względami estetycznymi spełniają także szereg przydatnych funkcji.

Belki w szczególności sprawdzają się nad tarasami zewnętrznymi i przestrzeniami do rekreacji, gdzie pełnią rolę swoistego zadaszenia, a także chronią przed słońcem, deszczem czy wiatrem. Mogą przybierać formę zarówno drewnianych elementów jak i lżejszych konstrukcji, spójnych kolorystycznie z elewacją. W projekcie New House 725 znajdziesz je także w formie stylowego podkreślenia strefy wejściowej, opartego na pionowych słupkach.

Podcienie natomiast dodają bryle lekkości i oryginalnego wyglądu co możesz zobaczyć w projekcie New House 719. Pięknie budują kompozycję fasady frontowej czy tej od strony ogrodu, a przestrzenie pod nimi zaaranżowane na taras, mogą być użytkowane przez domowników bez obaw o niesprzyjające warunki pogodowe.

Reprezentacyjnie podkreślona strefa wejściowa – bądź w trendach

Strefa wejściowa w nowoczesnym projekcie domu to jedno z kluczowych miejsc, na które warto zwrócić szczególną uwagę – zarówno podczas wyboru projektu jak i w późniejszym etapie (już przy jego aranżacji). Jest to niezwykle ważna część elewacji frontowej, która swoim wyglądem powinna „zapraszać” do środka. Dlaczego? To pierwszy punkt styku zaproszonych gości z Twoim domem! 🙂 Warto więc zadbać o jej oryginalny i reprezentacyjny wygląd.

W gotowych projektach domów Modern House zadbaliśmy o to, by front Twojego przyszłego domu przykuwał wzrok. W swojej ofercie mamy dla Ciebie propozycje, które wykorzystują w strefie wejściowej ozdobne belkowania, podcienie czy pionowe słupki uatrakcyjniające wejście i dodające mu nowoczesnego sznytu. Pomyśleliśmy też o tym, by w Twojej przyszłej  przestrzeni wejściowej znalazło się miejsce na różnorodne dekoracje i aranże – donice z roślinami czy świąteczne akcenty. Ustawisz je wedle uznania, bo drzwi do domu to preludium doznań w jego wnętrzu. 🙂

Minimalizm materiałowy – stonowana elewacja z kontrastującymi akcentami

Elewacje modne w 2023 to przede wszystkim stonowane kolory (biel, beże i szarości) z mocniejszym akcentem. Może nim być dodatek w postaci drewnianych okładzin, które stanowią całą ścianę budynku lub jego fragment – np. pomiędzy oknami tak jak w projekcie New House 707.

Innym ciekawym naturalnym dodatkiem, który odnajdzie się na nowoczesnej elewacji są okładziny wykonane z kamienia naturalnego. Materiał ten może przybierać formę równomiernych płyt lub nieregularnego łupanego kamienia. Jednym z projektów Modern House, w którym znajdziesz takie rozwiązanie jest New House 757. W projekcie tym okładzinę kamienną w odcieniu szarości wykorzystaliśmy do obłożenia zewnętrznego komina, fragmentu elewacji przy osłoniętym tarasie i w strefie wejściowej.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem okładzin naturalnych, wyjątkowość elewacji możesz podkreślić wybierając tynk w kontrastującym kolorze lub okładzinę wykonaną z betonu architektonicznego. Rozwiązania takie proponujemy m.in. w projektach New House 744 czy New House 708.

Od Ciebie zależy ostateczny wygląd elewacji własnego Modern House, zainspiruj się więc naszymi propozycjami i wybierz idealną opcję dla siebie.

Nowoczesne instalacje i technologie – pompa ciepła, rekuperacja

Nowoczesny dom to nowoczesne technologie. Ich zastosowanie pozwala w znacznym stopniu podnieść komfort mieszkania w nowym domu oraz obniżyć koszty jego eksploatacji, szczególnie w dzisiejszych realiach. Rozwiązaniami mającymi bardzo duży wpływ na obniżenie zużycia energii (a co za tym idzie obniżenia kosztów) są nowoczesne systemy ogrzewania oraz odzysku ciepła. Możliwość zastosowania w projektach Modern House wentylacji mechanicznej z rekuperacją, pozwoli Ci cieszyć się komfortem termicznym w domu bez obaw o wysokość rachunków. Technologia ta pozwala także utrzymać odpowiednią wilgotność, a także zapewnia stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także projekty domów z pompą ciepła, co nie może dziwić w momencie tak wysokich cen energii. System ten pozwala efektywnie wykorzystać energię odnawialną by przekształcić ją w przytulne i ciepłe wnętrza. Przy temacie pompy ciepła nie można nie wspomnieć o innym jakże ważnym aspekcie ekologicznym, brak spalin wydzielanych podczas pracy pompy dodatkowo przemawia za wyborem tego rozwiązania.

Sprytny plan pomieszczeń w modnym domu – otwarty plan i podział na strefy

Najważniejszy w domu jest układ jego pomieszczeń. W końcu to we wnętrzach spędzamy swój czas i najpiękniejsze rodzinne chwile. Dom, który spełnia obowiązujące trendy powinien więc zakładać modne rozwiązania aranżacyjne. Mowa tu szczególnie o wygodnym układzie pomieszczeń na otwartym planie, w którym kuchnia, jadalnia i salon stanowią spójną całość nazywaną strefą dzienną. Taki rozkład parteru zapewnia komfort codziennego funkcjonowania i optycznie powiększa przestrzeń.

Duża i praktyczna kuchnia w bezpośrednim połączeniu z przestronną jadalnią zapewnia wygodę przygotowania i podawania posiłków oraz pozwala na integrację domowników. Sprawa tak samo tyczy się salonu, który w połączeniu z nimi umożliwia wspólne spędzanie czasu wszystkim domownikom, zajętym swoimi własnymi sprawami. Synergia tych trzech pomieszczeń rozpisana na otwartym planie to płynne przeplatanie się i wzajemnie uzupełnianie różnych funkcji – w elastyczny i praktycznie niezauważalny sposób.

Niemniej ważnym aspektem przy wyborze rozkładu pomieszczeń w Twoim domu jest podział na strefy – ogólną i prywatną. Planując pokoje sypialnianie i dziecięce zadbaj o to, aby były one oddzielone od pomieszczeń ogólnych takich jak hol, salon, kuchnia czy jadalnia. Zapewni Ci to komfort przyjmowania gości i intymność w prywatnym zaciszu. W projektach piętrowych i z poddaszem użytkowym, sprawa jest zgoła prosta. Świetnym sposobem na oddzielenie tych dwóch stref są… schody! Strefy zamykają się wtedy na dwóch osobnych kondygnacjach. W projektach domów parterowych natomiast, ciekawym sposobem rozwiązania tego zagadnienia jest osobny korytarz prowadzący do prywatnej części domu. Strefa dzienna w tym przypadku zlokalizowana jest praktycznie po jego przeciwnej stronie. Taki pomysł na podział domowej przestrzeni znajdziesz np. w projekcie New House 713.

Taras przy salonie – naturalne przedłużenie wnętrza

Przy rozważaniach o domu, który będzie trendy w 2023 roku, na szczególną wzmiankę zasługuje taras wypoczynkowy zlokalizowany bezpośrednio przy salonie. Dzięki dużemu przeszkleniu między tymi strefami otrzymujemy naturalną integrację wnętrza i zewnętrza, co w ogólnym odbiorze sprawia, że domowa przestrzeń wychodzi poza obrys ścian. By podkreślić to połączenie warto stylistycznie dopasować aranżację tarasu do rozwiązań wybranych w strefie dziennej. Świetnym przykładem ilustrującym to rozwiązanie jest projekt domu z poddaszem New House 756 G1, w którym narożny taras okala salon z dwóch stron.

Modern House – Twój dom przyszłości i teraźniejszości

W Modern House wiemy, że wymarzony dom budujesz na lata. To przecież spełnienie wieloletnich marzeń o własnym miejscu, w którym Twoja rodzina czuję się dobrze, bezpiecznie i wyjątkowo. Dlatego tak ważne jest dla nas, by projekt dla Ciebie – projekt Twojego domu – był modny nie tylko tu i teraz, ale także w przyszłości. Dlatego wszystkie rozwiązania, które do niego wprowadzamy są trwałe i ponadczasowe! Sprawdź nasze holistyczne podejście do projektowania i poznaj nas bliżej.