Modne kolory elewacji domów w 2024 roku. Jaki kolor wybrać?

Elewacja domu bez wątpienia jest swoistym wyrazem jego charakteru. Kolorystyka, materiały użyte do jej aranżacji, proporcje, formy, detale architektoniczne… Wszystkie te elementy współtworzą wizerunek budynku – Twojego nowego domu – który może przybierać różne oblicza.

Wraz z ewoluującymi preferencjami estetycznymi społeczeństwa, zmieniają się również oczekiwania wobec wyglądu zewnętrznego domów. Stąd też dokładne rozważenie wyboru kolorów i materiałów na elewację staje się nieodłączną częścią procesu projektowania każdego nowego budynku i jest tematem, który wymaga od architektów szczególnej uwagi.

Projekt nowoczesnego domu parterowego z sypialnią z prywatną garderobą i łazienką Modern House NewHouse 702 w1
Nowoczesna biała elewacja z połączona jasnym kamieniem elewacyjnym – projekt domu Modern House NewHouse 702 w1

Jaki materiał wybrać na elewację nowoczesnego domu? Jaka elewacja jest modna w 2024? Jaki kolor wybrać na elewację?

Z myślą o wszystkich, którzy stoją przed wyborem kolorów i materiałów na elewację, przygotowaliśmy przegląd najmodniejszych rozwiązań elewacyjnych na rok 2024. Przeczytaj ten artykuł, w którym dostarczymy Ci inspiracji i wsparcia w podejmowaniu decyzji, dzięki którym modna elewacja Twojego domu będzie trwałą i satysfakcjonującą inwestycją na lata.

Modna elewacja domu na rok 2024: przegląd trendów materiałowych i inspiracji kolorystycznych

W roku 2024, moda w architekturze elewacyjnej domów podąża śmiało w kierunku ekspresji indywidualności i zrównoważonego rozwoju. Nowoczesne elewacje wyrażają kreatywność, ale też troskę o środowisko naturalne, łącząc innowacyjne materiały z kolorystyką, która przyciąga uwagę i inspiruje. Tak samo jak doskonale zaaranżowane wnętrza, w 2024 elewacja domu staje się nie tylko odbiciem upodobań jego mieszkańców, ale także manifestem wartości, które są im bliskie. Obecnie to już znacznie więcej niż tylko zewnętrzna powłoka budynku. Sprawdź jakie elewacje są modne!

Naturalne drewno i kamień – elewacja blisko natury

Na polskich budowach coraz bardziej widoczne jest zamiłowanie do natury. Świadczą o tym elewacje wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno czy kamień, które w naszym rodzimym krajobrazie spotykamy coraz częściej. Ale czy to tylko kwestia estetyki? Oczywiście, że nie. J To także świadome decyzje, które przyczyniają się do budowania bardziej ekologicznej przyszłości. Bo poprzez właśnie te wybory, Inwestorzy nie tylko podkreślają piękno otaczającej dom natury, ale także integrują się z nią, tworząc zrównoważoną przestrzeń życiową.

Elewacje wykonane z naturalnego drewna – jasnego, z wyraźnie zaznaczonymi słojami – dodają nowoczesnym domom uroku, przyciągając uwagę swoją autentyczną teksturą i ciepłymi odcieniami. Kamień natomiast, zarówno w formie surowej jak i starannie opracowanej, nadaje elewacji solidności i elegancji, odzwierciedlając niezmienną siłę natury. W naszych projektach znajdziesz opcje kamiennych elewacji w nowoczesnych szarościach, a także piaskowych odcieniach, które przywodzą na myśl śródziemnomorski kurort.

Przekonaj się przeglądając wizualizacje naszych projektów jak pięknie te materiały i ich kolory prezentują się w towarzystwie nowoczesnych brył naszych domów!

Duński (doskonały) design – cegła i klinkier

Skandynawski design od lat cieszy się uznaniem i popularnością na całym świecie ze względu na swoją prostotę i minimalistyczną elegancję. Cegła i klinkier – tradycyjne materiały budowlane – odgrywają na jego architektonicznym polu główną rolę, tworząc charakterystyczny styl kojarzony z tą częścią Europy. Duńczycy doskonale wykorzystują te materiały, aby tworzyć budynki o wyjątkowym wyglądzie, które są proste w wyrazie, a równocześnie doskonale komponują się z naturalnym otoczeniem.

To właśnie podczas wyjazdu do Danii nasz szef Jacek wymarzył sobie nasze polskie domy ubrane w cegłę. I to marzenie spełnił wraz z wprowadzeniem do oferty gotowych projektów domów MODERN HOUSE serii Brick House – domów w nowoczesnym stylu z ceglanymi elewacjami. Od tego momentu Inwestorzy wybierając projekt domu z tej kolekcji mogą cieszyć się nie tylko funkcjonalnym wnętrzem nowego domu, ale również atmosferą skandynawskiego minimalizmu, który zdobył olbrzymie uznanie na całym świecie.

A jaką kolorystykę cegły proponujemy na elewacjach gotowych projektów Brick House? Znajdziesz tu subtelne odcienie szarości, a także tradycyjną czerwoną płytkę klinkierową w rustykalnym klimacie, która pięknie nawiązuje do tradycyjnych wzorców. Dzięki tej różnorodności kolorystycznej nasi Klienci mogą dopasować wygląd swojego domu do swoich indywidualnych preferencji oraz otoczenia. Bez względu na wybór koloru cegły na elewacji, każdy projekt z serii Brick House wzbogaci krajobraz i wniesie do niego nowoczesny, a jednocześnie przytulny akcent.

Interesuje Cię dom z ceglaną elewacją? Przeczytaj więcej o tym rozwiązaniu!

Tynk w stonowanych kolorach – nowocześnie i ponadczasowo

W 2024 roku obserwujemy wyraźny trend w kierunku minimalistycznych, a zarazem efektownych rozwiązań elewacyjnych. Jednym z najczęściej występujących na elewacjach materiałów jest tynk silikonowy w stonowanych kolorach. Taki sposób na elewację proponujemy także jako bazę w gotowych projektach domów MODERN HOUSE, więc koniecznie sprawdź naszą wizję!

Projekt domu z poddaszem i garażem dwustanowiskowym w stylu nowoczesnej stodoły, elewacja w białym tynku Modern House NewHouse 758 G2
Delikatna i elegancka elewacja z elementami naturalnego drewna zastosowana w projekcie domu NewHouse 758 G2

Dlaczego tynk na elewacji jest taki popularny? Plusów jest wiele. Odpowiednio dobrany tynk elewacyjny nie tylko podkreśla nowoczesność budynku, ale również nadaje mu elegancji i wyrafinowania. Ponadto stonowane kolory – biele, szarości, beże, czy brązy – doskonale komponują się z otaczającym krajobrazem i są ponadczasową opcją. Innym atutem tynków w stonowanych kolorach jest ich uniwersalność. Łatwo można je zestawić z różnymi materiałami wykończeniowymi takimi jak drewno, metal czy szkło, co daje ogromne możliwości aranżacyjne nowoczesnych domów. Ponadto wybór tynku o stonowanej barwie pozwala na swobodne dobieranie dodatków dekoracyjnych na nowoczesnej elewacji np. pnącej roślinności czy klimatycznego oświetlenia zewnętrznego.

Przeszklone fasady jako pomysły na nowoczesne elewację

Jednym z najbardziej ekscytujących (według nas) trendów elewacyjnych jest wykorzystanie do ich aranżacji przeszklonych fasad. To rozwiązanie, które nie tylko przyciąga uwagę swoją nowoczesnością, ale także zapewnia mieszkańcom domu wyjątkowe doświadczenie połączenia wnętrza z otoczeniem wokół domu. Przeszklone fasady to w wypadku nowoczesnych domów MODERN HOUSE znacznie więcej niż tylko duże okna – to cała koncepcja projektowania, która wykorzystuje szkło jako główny element konstrukcyjny, wprowadzając do domowych wnętrz ogrom naturalnego światła oraz otwierając panoramiczne widoki na przyrodę. Jednym z powodów, dla których uwielbiamy tworzyć domy z przeszklonymi fasadami jest ich zdolność do stworzenia wrażenia przestronności i otwartości nawet w niewielkich pomieszczeniach. Dzięki nim dom staje się jednością z ogrodem, a granice między wnętrzem, a otoczeniem naturalnie się zacierają.

Modne elewacje w 2024 roku wykorzystują przeszklone fasady w różnorodnych formach i kształtach. Od trapezowych okien w nowoczesnych stodołach, po okna będące pełnym przeszkleniem ścian salonu na parterze – to ekstrawaganckie konstrukcje, które stają się oknami na nowoczesność.

Jaki kolor elewacji wybrać w 2024?

Na elewacjach domów w 2024 roku zdecydowanie dominują odważne kombinacje, które odzwierciedlają dynamikę współczesnej architektury. Trendy sugerują, że na topie są teraz wszelkie odcienie inspirowane naturą takie jak ciepłe brązy i beże wprowadzające do krajobrazu (szczególnie miejskiego) odrobinę spokoju.

Jednak obok tych naturalnych tonów nadal rozkwita fascynacja nowoczesnością. Przejawia się to w wykorzystaniu do aranżacji elewacji stonowanych barw z prostej palety – minimalistycznych bieli, szarości, antracytu czy czerni.

Coraz częściej architekci w projektach nowoczesnych domów decydują się na eksperymentowanie na elewacji z kontrastami, zestawiając ze sobą jasne i ciemne barwy. Taki zabieg nie tylko nadaje bryle domu jednorodzinnego charakteru i wyrazistości, lecz także podkreśla nowoczesny design jego bryły eksponując przy tym różne elementy architektoniczne np. belkowania, wnęki tarasowe czy podcienie.

Elewacja projektu nowoczesnego domu według MODERN HOUSE

Poszukując idealnej harmonii w architekturze jednorodzinnej, nasi projektanci w koncepcjach domów MH tworzą rozwiązania elewacyjne, które wyznaczają współczesne trendy i zapewniają praktyczne korzyści dla przyszłych domowników.  Projekty z modnymi elewacjami MODERN HOUSE to ponadczasowa, a także elastyczna – bo dopasowana do różnorodnych potrzeb – opcja. Sprawdź nasze wizualizacje, które są zbiorem najważniejszych trendów w architekturze i poznaj projekty, spośród których każdy wyróżni się z otoczenia innowacyjnym podejściem do nowoczesnej elewacji.

Kamila Banajska Socha copywriter, social media specjalist Modern House