TOP rozwiązania wnętrzarskie w projektach nowoczesnych domów MODERN HOUSE
Współczesny design wnętrz ewoluuje w coraz to nowszy, zaskakujący sposób, odzwierciedlając zmieniające się potrzeby i preferencje inwestorów. Od minimalistycznych aranżacji po ekscytujące połączenia tradycji z nowoczesnością… rosnąca świadomość wzornicza stale kształtuje nasze przestrzenie życiowe. Każdy, kto zdecydował się na budowę i urządzenie własnego domu staje przed dylematem: wybrać rozwiązania znane i stosowane od lat, czy postawić na ultra-nowinki z efektem wow?
A co gdyby udało się połączyć dwa bieguny i stworzyć wnętrza designerskie, nowoczesne i ponadczasowo eleganckie? Przyjrzyjmy się jakie pomysły na takie przestrzenie przedstawiają nasi architekci z pracowni MODERN HOUSE – osoby z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i swoim własnym, niepowtarzalnym stylem.
Minimalizm we wnętrzach receptą na ponadczasowość?
Minimalizm we wnętrzach to koncepcja, która od lat wywołuje szerokie zainteresowanie i jest przedmiotem dyskusji wśród projektantów oraz osób budujących własne cztery ściany. Czy jednak jest to recepta na ponadczasowość? Przyjrzyjmy się bliżej tej filozofii projektowania.
Minimalizm we wnętrzach nie ogranicza się jedynie do kolorystyki czy ascetycznego detalu. To także filozofia projektowania, która kładzie nacisk na prostotę, funkcjonalność i harmonię. Wprowadzając minimalizm do wnętrz, skupiamy się na eliminowaniu zbędnych elementów, co prowadzi do stworzenia spokojnych, klarownych przestrzeni. Pomieszczenia zaprojektowane w myśl tych zasad sprzyjają relaksowi i koncentracji, co staje się szczególnie ważne w dzisiejszym, zabieganym świecie.
Jedną z zalet minimalizmu jest jego ponadczasowość. Proste formy, czyste linie i neutralna kolorystyka sprawiają, że wnętrza utrzymane w tym stylu nie tracą na aktualności nawet w obliczu zmieniających się trendów. Czy jednak oznacza to, że takie przestrzenie pozbawione są nowoczesnych, ciekawych rozwiązań estetycznych, materiałowych i przestrzennych? Absolutnie nie! Kilka najciekawszych rozwiązań, jakie w swoich projektach proponują architekci MODERN HOUSE znajdziesz właśnie w tym artykule.
Otwarty plan we wnętrzach – przestrzeń bez ograniczeń
Podstawą projektu wnętrza jest układ ścian, z tym zgodzimy się chyba wszyscy. A podstawą nowoczesnego projektu wnętrza jest otwarty plan łączący przestrzenie o różnym przeznaczeniu w jeden duży kolektyw. Najczęściej taki plan stosowany jest na parterze domu i łączy salon, jadalnię oraz kuchnię w jedno pomieszczenie, zachowując przy tym funkcjonalny podział na strefy. W ten sposób uzyskujemy kuchnię we wspólnej części, a wizualne oddzielenie jej wyspą niejako zamyka funkcję gotowania w osobnym obszarze, nie ograniczając odbioru poczucia przestrzeni. Salon w takich projektach często jest oddzielany od części jadalnianej kanapą, sofą bądź narożnikiem, a sama strefa jadalniana bywa podkreślana np. designerską wiszącą lampą lub efektownym blatem stołu. Tworzy to przytulną część domu do wspólnego spędzania czasu przy pysznym posiłku.
Jakie są główne zalety otwartego planu?
To przede wszystkim doskonałe, pozbawione barier skomunikowanie poszczególnych części domu. Połączenie różnych funkcji w pomieszczeniu pozwala na swobodną rozmowę i spędzanie wspólnego, rodzinnego czasu nawet podczas wykonywania różnych, codziennych czynności. Nie bez znaczenia jest też odbiór wizualny takiej przestrzeni. Projektując w ten sposób uzyskujemy znacznie przyjemniejsze w odbiorze, po prostu większe pomieszczenia, w których światło naturalne dodatkowo poprawia samopoczucie mieszkańców. A skoro przy świetle słonecznym jesteśmy… 🙂
Duże przeszklenia w domu – część bryły czy nowoczesnych wnętrz?
Kolejną podstawową cechą nowoczesnej architektury, w tym pośrednio również aranżacji wnętrz są duże, panoramiczne okna, a często całe przeszklone ściany szczytowe w domach typu „nowoczesna stodoła”. Zalety pokaźnych przeszkleń w domu są nie do przecenienia i przekonuje się o tym coraz więcej osób decydujących się na projekt domu z dużymi oknami. Podstawową zaletą jest oczywiście doskonałe doświetlenie wnętrza naturalnym światłem słonecznym. Podnosi to nie tylko sam komfort mieszkania, ale również podbija efekt estetyczny wykorzystanych we wnętrzu materiałów wykończeniowych. Doskonale doświetlone tkaniny, marmury, czy naturalne drewno pięknie pokazują wszystkie swoje niezliczone zalety wizualne, będąc niejako uzupełnieniem całego projektu wnętrza. Dodatkowo otwarcie wnętrza na ogród, taras i otaczający dom krajobraz powoduje wizualne powiększenie wnętrza i tworzy zupełnie nowe osie widokowe, wprowadzając naturę do pomieszczeń.
Jasne kolory ścian w nowoczesnej aranżacji wnętrz – farby, tapety, grafiki
Zabiegiem stylistycznym, który chętnie w swoich projektach wykorzystują architekci z naszej pracowni są jasne kolory ścian, zarówno jeśli chodzi o farby, jak i tapety, grafiki czy inne okładziny. Są ku temu wyraźne powody. Wnętrza w pastelowych, stonowanych kolorach sprawiają wrażenie jeszcze bardziej przestronnych i doświetlonych. Jasne powierzchnie doskonale odbijają i załamują promienie słoneczne, podnosząc walory wizualne aranżacji. W jasnych kolorach domownicy czują się spokojniejsi, bardziej skupieni, a przebywanie w dobrze doświetlonych pomieszczeniach doskonale relaksuje. Jednak by wnętrza nie wydawały się zbyt jednolite, warto postawić na różnorodność faktur i deseni. W tym aspekcie doskonale wypadają tapety, grafiki ścienne i tynki dekoracyjne, a ich zastosowanie zdecydowanie wynosi wnętrza na inny poziom. Tapety o strukturze płótna, czy lnu są czymś, co nadaje wnętrzom lekkości i subtelności. Ściany pokryte taką okładziną sprawiają wrażenie miękkich i przytulnych, a przebywanie w tak urządzonych wnętrzach to czysta przyjemność.
Na jaką sztukę postawić podczas aranżacji wnętrz?
Wprowadzenie do wnętrz odrobiny sztuki zawsze jest dobrym pomysłem na aranżację. Podglądając pomysły naszych architektów, możemy podpatrzeć dwie szkoły takiego urozmaicania ścian w domu. Jedna z nich to ta bardziej klasyczna: duże grafiki oprawione w ramę lub rozciągnięte na blejtramie. Druga z nich to forma muralu, czyli dużych rozmiarów wydruku, klejonego bezpośrednio na ścianę podobnie do fototapety. Niezależnie od formy w jakiej grafika zagości w pomieszczeniu, zdecydowanie podniesie jego walory estetyczne i poprawi odbiór przestrzeni przez domowników, jak i gości.
Wyspa kuchenna z naturalnego kamienia lub spieku kwarcowego
Bardzo charakterystycznym elementem wystroju wnętrz projektów spod szyldu MH jest kuchnia z wyspą. Może ona stanowić doskonałe przedłużenie blatu roboczego, dodatkową powierzchnię do pracy, a po przystawieniu hokerów będzie miejscem do szybkiego zjedzenia śniadania czy wypicia wspólnej kawy. Na wyspie często znajdziemy urządzenia kuchenne jak zlew czy płyta indukcyjna. Jest to więc miejsce typowo robocze… ale czy nie powinno być też atrakcyjne wizualnie? Tu z pomocą przychodzi wykonanie wyspy kuchennej z naturalnego kamienia lub jego imitacji – spieku kwarcowego. Dzięki temu całość uzyskuje szlachetny, ponadczasowy look, nie tracąc niczego ze swojej praktyczności.
Jakie są zalety wyspy w kuchni wykonanej z naturalnego kamienia?
To oczywiście – poza atrakcyjnym wyglądem – ponadprzeciętna trwałość. Granit, kwarc czy marmur to doskonałe kamienie na blaty kuchenne. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, a także niestraszna im wysoka temperatura. Mają też jednak swoje ograniczenia – jest to przede wszystkim wymagana grubość płyty, a co za tym idzie jej ciężar. Ograniczeniem dla wyjątkowych estetów będzie również mniejsza ilość wzorów i kolorów do wyboru, a także różnice wzoru i odcienia pomiędzy poszczególnymi seriami, a często konkretnymi płytami. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem będą blaty ze spieków kwarcowych. Materiał ten jest bardzo twardy, odporny na zarysowania i nienasiąkliwy. Grubość płyty wynosząca od 10 do 12 mm nada blatom lekkości i nowoczesnego wyglądu. Pozwoli także zaszaleć z projektem i postawić np. na fronty szafek wykonane również z tego materiału. Mnogość wzorów, a także ich stała dostępność i powtarzalność, to zdecydowanie coś, co pomoże w projekcie kuchni i zaspokoi potrzeby każdego urządzającego swoje cztery katy.
Drzwi ukryte – podstawa minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz
Drzwi ukryte na stałe zagościły w projektach wnętrz domów MODERN HOUSE. Jest to rozwiązanie podkreślające prostotę wnętrza, bezsprzecznie pasujące do hasła przewodniego naszej pracowni, czyli „Less is more”. Jest to także coraz bardziej pożądane rozwiązanie wnętrzarskie. Dlaczego? Drzwi z ukrytą ościeżnicą to ogromna dowolność w projektowaniu przestrzeni. Dzięki swojej gładkości i jednolitości z powierzchnią ściany są odpowiedzią producentów stolarki na minimalistyczny styl we wnętrzu. Rozwiązanie w postaci takich drzwi pomoże ujednolicić przestrzeń i przenieść ciężar wizualny aranżacji na elementy bardziej dekoracyjne.
Jak przebiega montaż drzwi ukrytych?
Nie ma w tym procesie niczego skomplikowanego, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najlepiej zdecydować się na to rozwiązanie jeszcze przed etapem tynkowania. Pozwoli to zamontować ramę drzwi w murze i od razu wykończyć miejsce styku ościeżnicy ze ścianą. Samą krawędź połączenia warto przed tynkowaniem wzmocnić siatką tynkarską, by w przyszłości nie pojawiały się rysy i spękania powierzchni.
Czym pokryć drzwi ukryte?
Tutaj możliwości jest naprawdę dużo i wybór zależy przede wszystkim od tego jaka dekoracja znajdzie się na całości ściany. Najprostszym rozwiązaniem jest pomalowanie skrzydła farbą lub lakierem w kolorze ścian w pomieszczeniu. Inną opcją jest tapeta, grafika ścienna, lamele, spiek kwarcowy, a nawet lustro. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ukrytych drzwi wewnętrznych? O to zapytaliśmy w zaprzyjaźnionym salonie wyposażenia wnętrz Studio-AW.
„Drzwi z ukrytą ościeżnicą to coś, co stale zyskuje na popularności. Mamy za sobą wiele realizacji takich montaży i jest to rozwiązanie, które znamy już na wskroś. Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając drzwi ukryte jest wypełnienie skrzydła. Najpowszechniejszym jest wypełnienie w formie tzw. plastra miodu. Ma ono swoje zalety w postaci niskiej masy i atrakcyjnej ceny, jednak należy zwrócić uwagę, że takie skrzydło nadaje się jedynie do pomalowania. Wszystkie inne formy dekoracji wymagają stabilniejszego skrzydła. Tu z pomocą przychodzi wypełnienie płytą wiórowo-otworową, która pozwala nam na zastosowanie na drzwiach tapety, grafiki ściennej lub sztukaterii. Jeśli zaś zamierzamy na drzwi nakleić spiek kwarcowy, lustro lub fornir kamienny, zwróćmy uwagę na wybranie odpowiednio mocnych zawiasów, tak by całość skrzydła po obciążeniu tym materiałem działała płynnie i długo cieszyła mieszkańców niezawodną pracą.”
Karol Socha, przedstawiciel handlowy w Studio-AW
Jaki jest styl projektowania wnętrz w MODERN HOUSE?
Less is more. To hasło zobowiązuje i nie pozostaje bez odpowiedzi we wnętrzach projektów z naszej pracowni. Jednak minimalizm rozumiany jako asceza i surowość to nie jest to co kochamy. Lubimy tworzyć wnętrza miękkie, przytulne, wyraziste, a przy tym ponadczasowe. Jak już wiesz, mamy kilka swoich ulubionych elementów i rozwiązań, po które sięgamy w swoich projektach. Otwarty plan przestrzenny, wyspa kuchenna czy drzwi ukryte znajdziesz w wielu naszych aranżacjach. Czy jednak na tym poprzestajemy? Absolutnie nie! Śledź nowości na stronie modernhouse-projekty.pl oraz w naszych social mediach i bądź na bieżąco z nowoczesnymi wnętrzami.