Projekt domu na wąską działkę, kompaktowe rozwiązanie z efektywnym wykorzystaniem przestrzeni

Budowa domu to wyzwanie. Wie, o tym każdy kto ma już tą przygodę za sobą albo jest w jej trakcie. Ilość decyzji które trzeba podjąć, papierów które trzeba wypełnić, problemów które trzeba rozwiązać… Może od tego rozboleć głowa. 😉 Ale warto podjąć tę próbę, bo finalnie otrzymujemy to o czym marzyliśmy. Swój własny dom z przytulną kuchnią, kominkiem w salonie i pięknym ogrodem.

Na samym początku przygody z budową domu stajemy między innymi przed wyborem projektu. Dom parterowy czy z poddaszem? Projekt domu małego czy dużego? Nowoczesna stodoła czy klasyczny dom z dachem z okapami? To, jaki budynek będziemy mogli wybudować w dużej mierze zależy od działki jaką posiadamy. W tym artykule skupimy się na gotowych projektach domów na wąską działkę. Podpowiemy Ci, czym sugerować się przy wyborze projektu domu na małą działkę oraz co warto zrobić aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać przestrzeń swojej nieruchomości.

Architekci Modern House zadbali o to, aby w swojej ofercie mieć również domy na wymagające parcele. Masz wąską działkę o szerokości 11 m? Dla nas to nie problem! Mamy dla Ciebie idealny projekt domu! 🙂

Wąska działka, czyli jaka?

Wąska działka budowlana, a konkretnie jej kształt i jej wymiary, często utrudniają budowę domu z zachowaniem minimalnych odległości regulowanych Prawem Budowlanym. Wielu przyszłym Inwestorom sen z oczu spędza pytanie, jaki projekt domu wybrać, aby zmieścił się na wąskiej działce, a jednocześnie był funkcjonalny i miał piękną bryłę.

Zgodnie z Prawem Budowlanym wąska działka to taka, której szerokość jest nie większa niż 16m.  § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie szczegółowo określa minimalne odległości od granicy działki, w jakich możemy usytuować nasz nowy dom. Standardowo jest to 4m od granicy z działką budowlaną, gdy na elewacji mamy okna lub drzwi i 3 m od granicy z działką budowlaną jeśli elewacja jest bez otworów drzwiowych i okiennych.

W przypadku wąskiej działki ustawodawca na szczęście wyszedł naprzeciw Inwestorom:

Dopuszcza się […] budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej. 

Źródło: https://lexlege.pl/tech-war-budynkow/paragraf-12/ 

Czy warto zdecydować się na zakup działki do 16 m szerokości?

W poszukiwaniu właściwej przestrzeni pod budowę wymarzonego domu, każdy kieruje się unikalnymi potrzebami swojej rodziny. Dla jednych idealną lokalizacją będzie wiejska posiadłość z dala od zgiełku miejskiego, podczas gdy inni preferują miejskie lub podmiejskie tereny pod swój dom. Te miejskie, zazwyczaj ograniczone w rozmiarze działki, cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony nabywców, pomimo ewentualnych ograniczeń związanych z ich wielkością lub kształtem.

Wąskie parcele cieszą się dużą popularnością wśród Inwestorów, ze względu na ich atrakcyjność cenową. Choć sama działka narzuca kształt i wielkość domu, nie stanowi to problemu, dla doświadczonego i wprawionego architekta. Wręcz przeciwnie! Jest to pewnego rodzaju wyzwanie. Jak wspomnieliśmy wyżej, aby umożliwić Inwestorom budowę domu na wąskiej działce, prawo przewiduje pewne odstępstwa. Przede wszystkim odstępstwem jest możliwość budowy domu ścianą bez okien i drzwiami bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości 1,5 m od granicy. Projekt domu na wąską działkę w odległości 1,5 m od granicy nie musi mieć nawet ściany oddzielenia przeciwpożarowego, o ile na działce sąsiedniej nie ma domu lub jest on położony w odległości 8 m od projektowanego budynku.

Przed podjęciem decyzji o zakupie takiej parceli, warto zapoznać się z dotyczącymi jej zapisami, zawartymi w Miejscowym Planie lub wydanych Warunkach Zabudowy. W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy ma ona rzeczywiście 16 metrów szerokości lub mniej, ponieważ jest to wartość graniczna i od tego zależy, czy będziemy mogli przesunąć budynek w stronę sąsiedniej nieruchomości. Co ważne, powyższe odstępstwo, nie dotyczy działek drogowych. Tutaj o odsunięciu się od granicy, zawsze decydują rodzaje dróg.

Budowa domu przy granicy działki – co trzeba wiedzieć?

Wąska działka budowlana daje także możliwość budowy domu w granicy, ale wymaga to spełnienia pewnych warunków. Jeśli je spełnisz, możesz wtedy wybudować komfortowy dom na działce o szerokości nawet 10 m! A więc, co trzeba zrobić? Przede wszystkim ściana domu, która będzie stała w granicy nie może posiadać okien ani drzwi, musi być ścianą oddzielenia przeciwpożarowego, a użyte do jej budowy materiały muszą spełniać określone parametry i wymagania techniczne. Ponadto uwarunkowania zawarte w Miejscowym Planie lub w decyzji o Warunkach Zabudowy, nie mogą stać w opozycji do budowy domu bezpośrednio w granicy. Ponieważ budowa domu przy granicy spowoduje, że działka sąsiada znajdzie się w obszarze jej oddziaływania, sąsiad będzie miał udział w postępowaniu prowadzonym w urzędzie (będzie zawiadamiany na każdym etapie postępowania w urzędzie oraz ma prawo zgłaszać uwagi i zastrzeżenia). Jeżeli jednak projekt domu będzie spełniał wszystkie przepisy, to urząd nie będzie miał podstawy by wydać decyzję odmowną budowy domu.

Jaki projekt domu na wąską działkę?

Kryteria wyboru domu na niewielką działkę są stosunkowo proste. Projekt przede wszystkim musi odpowiadać potrzebom przyszłych mieszkańców, jednocześnie respektując przepisy prawa budowlanego dotyczące minimalnych odległości od granic działki. Poza tym, projekt powinien mieć zwartą i wydłużoną bryłę, najlepiej na planie prostokąta aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki. Powinien mieć poddasze albo możliwość adaptacji poddasza lub być budynkiem dwukondygnacyjnym, który zagospodaruje każdy centymetr działki o niewielkiej szerokości. Dwie kondygnacje pozwolą na to, by nie tylko zwiększyć przestrzeń, ale również zwiększyć funkcjonalność i wygodę bez poszerzania budynku na boki. Taki projekt na wąską działkę to również świetne rozwiązanie, dające możliwość dobudowania dodatkowych pomieszczeń gospodarczych. Ponieważ każdy kawałeczek domu jest tutaj na wagę złota, część Inwestorów decyduje się na to aby budynek dodatkowo podpiwniczyć. Piwnica może pełnić wówczas wiele funkcji, począwszy od strefy gospodarczej, w której znajdzie się kotłownia, pralnia czy pomieszczenie gospodarcze, po strefę rozrywką z kinem domowym lub własnym jacuzzi i spa.

Dom parterowy na wąską działkę, czy to w ogóle możliwe?

Odpowiedź brzmi… tak! Sprytny i doświadczony architekt potrafi zmierzyć się również z takim wyzwaniem. Parterówka na wąską działkę będzie miała wydłużoną formę budynku, dostosowaną do szerokości parceli i jej nasłonecznienia. Idealnym przykładem domu parterowego na wąską działkę jest NewHouse 714.

Układ pomieszczeń projektu parterowego na wąską działkę, Modern House NewHouse 714

Długa bryła na planie prostokąta ma dwuspadowy, bezokapowy dach, przez co przypomina nieco stodołę. Ale ma również coś co ją wyróżnia – biegnące przy wejściu i na elewacji bocznej zadaszenie w białym kolorze, podkreślające nowoczesny styl budynku. Jak w wagonie, funkcje w domu ulokowane są kolejno po sobie niczym przedziały. I tak od wejścia po prawej stronie znajduje się część dzienna z przestronnym salonem, jadalnią i kuchnią. To najwyższe pomieszczenie w domu, z wysokim sufitem i widocznymi elementami konstrukcji dachu. Arch. Jacek Niebieszczański pozostawił tą strefę maksymalnie otwartą i nie podzielił jej ścianami. Przeszklona fasada potęguje uczucie nieograniczonej przestrzeni. Druga strona budynku to strefa intymna domowników. Znajdują się tu trzy sypialnie, gabinet oraz duża łazienka.

Zaproś słońce do domu

Przy lokalizacji domu na wąskiej działce należy rozważyć jego bryłę i układ pomieszczeń w kontekście dostępu do naturalnego światła. Warto pamiętać, aby pomieszczenia strefy dziennej w których przebywamy najdłużej znajdowały się od strony południowej lub zachodniej. Odpowiednio rozmieszczone przeszklenia zapewnią efektywne dogrzewanie domu światłem słonecznym, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach związanych ze zużyciem energii. Pomieszczenia typu kotłownia, spiżarnia czy też pralnia najlepiej sprawdzą się od strony północnej. I właśnie w celu wykorzystania tego najlepszego doświetlenia, nasz projektant wszystkie projekty na wąską działkę zaproponował z wjazdem od północy.

Gotowy projekt domu na wąską działkę

Wiemy już, że warto decydować się na zakup wąskiej działki, a także na jakie rozwiązania się zdecydować przy realizacji domu. Przyszedł zatem czas na zapoznanie się z gotowymi propozycjami projektów pracowni MODERN HOUSE. W naszej bazie znajdują się różne projekty domów na wąską działkę, ale szczególną uwagę warto zwrócić na trzy propozycje idealne na wąskie parcele. Jesteście ciekawi? Sprawdźcie dwa projekty domów z poddaszem użytkowym i projekt domu piętrowego, które spełniają wszelkie wymagania małej działki.

geometryczna-bryła-nowoczesna-stodoła-projekt-modern-house-new-house-754

MODERN HOUSE NewHouse 754

W stylu nowoczesnej „stodoły” czyli dom na wąską działkę do 15 m szerokości

To najlepszy dowód na to, że nowoczesny wygląd nie musi iść na kompromis z niewielką powierzchnią działki. Projekt wyróżnia się swoim wyglądem, prostą bryłą i ciekawym połączeniem materiałów na elewacji. Prosta forma budynku została wzbogacona o ciekawe podziały elewacji, w których główną rolę odgrywa balkon zaprojektowany na elewacji frontowej i ogrodowej. Plan na bazie zwartego prostokąta umożliwia idealnie rozmieszczenie pomieszczeń, z których parter stanowi otwartą część dzienną, a poddasze to część prywatna domowników. Imponujące, duże przeszklenia łączą w płynny sposób przylegający taras zwiększając domową przestrzeń oraz zacierając granicę pomiędzy domem, a ogrodem.

MODERN HOUSE NewHouse 753

„stodoła” ale jaka…

Do trendu stodoły bez okapów i z dużymi przeszkleniami nawiązuje także NewHouse 753. Projekt równie ciekawy, z minimalistyczną bryłą, ale wzbogacony elementem białej belki okalającej budynek i zrównoważony wstawkami z jasnego drewna. Szczególnym walorem tego projektu jest to, że jest tani w budowie i już na starcie będzie można zaoszczędzić na późniejsze wyposażanie wnętrza. Jeśli dom na wąską działkę do 16 m… to tylko ten!

Mały projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły NewHouse 753 Modern House

biało-czarna-elewacja-nowoczesnego-gotowego-projektu-domu-modern-house-new-house-744

MODERHOUSE NewHouse 744

Mały dom wielkie możliwości, czyli dom na wąską działkę 10m

NewHouse 744 należy do rodziny projektów, stworzonych na wzór „kostki”. Piękny, piętrowy, z płaskim dachem i rzutem na planie prostokąta, sprawia wrażenie elegancji i stylu, będąc jednocześnie piętrowym domem na wąską działkę. Prosta, nie zakłócona niczym bryła, łącząca dwa kolory bieli i grafitu, nadaje mu dostojności i zachęca do odpoczynku również poza jego murami. Duże przeszklenie optymalizują ilość światła naturalnego wewnątrz budynku oraz podkreślają jego nowoczesny wizerunek. Sytuując go w granicy działki, wystarczająca będzie parcela o szerokości 10,75m!

Projekt występuje również w wersji z garażem i zmieści się na wąską działkę o szerokości 20 m – MODERHOUSE NewHouse 744 G1

Projekty na wąskie działki to szczególna kategoria domów nowoczesnych i jednocześnie maksymalnie funkcjonalnych. Poznaj naszą kolekcję domów na wąską działkę. Który z nich zagości w Twoim życiu już na zawsze?