Projekty domów jednorodzinnych z dużymi oknami – czy warto?

Dlaczego duże okna są tak pożądane w nowoczesnym budownictwie? Skąd wzięła się ich piorunująca popularność? Duże przeszklenia jednoznacznie łączą się z nowoczesnym stylem w budownictwie i architekturze. Szkło, stal, beton to materiały, po które bardzo chętnie sięgają projektanci na całym świecie, a kombinacje, które powstają z ich połączenia od razu kojarzą się z nowoczesnym podejściem i niejednokrotnie zapierają dech w piersiach.

Duże, przeszklone powierzchnie często kojarzą się nam z wysokimi biurowcami i drapaczami chmur, jednak czy coś stoi na przeszkodzie by trend ten przenieść na podwórko projektów domów jednorodzinnych? Absolutnie nie! Co więcej – to już się stało, co możecie zauważyć przeglądając katalog naszych gotowych projektów domów MODERN HOUSE.

Zastanawiasz się jakie zalety mają duże okna w domu i co przemawia za wyborem gotowego projektu z panoramicznymi przeszkleniami? Czytaj dalej.

Zalety dużych okien w domu jednorodzinnym

Duże okna pozwalają na wprowadzenie do pomieszczeń naturalnego światła, co jest szczególnie istotne w okresie zimowym – kiedy dni są krótkie i ciemne. Naturalne światło może pomóc w poprawie nastroju wywołując uczucie spokoju i zadowolenia. Bo któż z nas nie lubi budzić się w promieniach wschodzącego słońca? Dzień od startu staje się lepszy! Duża ilość światła słonecznego we wnętrzu pozwala zwiększyć wydajność i koncentrację. Badania wykazują, że osoby pracujące w pomieszczeniach z dużą ilością naturalnego światła są bardziej produktywne i skupione. Jeśli więc pracujesz w trybie home-office, szczególnie istotne dla Ciebie mogą być duże okna w pomieszczeniu, które zaaranżujesz w nowym domu na gabinet.

Duże okna w domu oprócz tego, że zapraszają do jego wnętrz ogrom naturalnego światła, stanowią też swego rodzaju otwarcie pomieszczeń na ogród i najbliższe otoczenie. Duże przeszklenie nawet w małym wnętrzu pozwoli na wizualne rozszerzenie przestrzeni o to, co znajduje się za oknem. Ta zaleta będzie szczególnie atrakcyjna dla osób posiadających atrakcyjnie zlokalizowane działki widokowe – w pobliżu lasu, jeziora czy gór. Pozwolą one cieszyć się bliskością natury i pięknem krajobrazu w zaciszu własnego domu, nie tylko na tarasie, ale też odpoczywając w salonie czy pracując w gabinecie.

Duże przeszklenia w domu docenią szczególnie osoby, dla których estetyka i aspekty wizualne są wyjątkowo ważne. Tafle szkła dodają wnętrzom lekkości i działają na odbiór przestrzeni optycznie ją powiększając. Naturalne światło może pomóc w poprawie wyglądu wnętrza, a zwłaszcza w podkreśleniu kolorów i faktur materiałów wykorzystanych do nowoczesnej aranżacji Twojej wymarzonej przestrzeni. W blasku słonecznych promieni, tkanina na sofie czy zasłonie ukaże wyjątkową głębie koloru, szlachetny połysk albo wyjątkową strukturę. Naturalny kamień zaprezentuje wszystkie swoje odcienie, użylenia i niecodzienne piękno właśnie w promieniach słońca. Warto dodać, że w porównaniu do sztucznego światła, to naturalne, wpadające ukradkiem przez duże przeszklenia, jest bardziej miękkie i przyjemne dla oka.

Oprócz efektu wizualnego trzeba wziąć też pod uwagę aspekt finansowy. Większa ilość naturalnego światła ogranicza konieczność korzystania z tego sztucznego, a więc ogranicza koszty eksploatacyjne wykorzystania energii elektrycznej. Dodatkowo w okresie grzewczym, duże okna dogrzewają pomieszczenia w domu (szczególnie te zlokalizowane od strony południowej) i redukują zużycie energii cieplnej potrzebnej do utrzymania stałej temperatury we wnętrzach.

Przy obecnym trendzie nowoczesnego budownictwa z dużymi przeszkleniami, możesz je wykorzystać do zwiększenia atrakcyjności swojej nieruchomości przy odsprzedaży. Będzie to szczególnie istotne dla deweloperów.

Jeżeli interesuje Cię projekt domu dla dewelopera z dużymi oknami to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W ofercie MODERN HOUSE znajdziesz projekt na swoją inwestycję, którego szukasz. Skontaktuj się z naszym doradcą!

Czy duże okna w domu to same zalety?

Jednak, czy duże okna to same zalety? Możesz sobie zadawać takie pytania na etapie wyboru gotowego projektu domu, więc przychodzimy z odpowiedzią! Jedną z kwestii, którą musisz rozważyć jest możliwość zaciemniania pomieszczeń w momentach, kiedy słońce świeci zbyt mocno lub, gdy potrzebujesz więcej prywatności. Obecnie na rynku istnieje szereg rozwiązań tego zagadnienia. Jednym z nich są żaluzje i rolety fasadowe. Dzięki nim jesteś w stanie uzyskać dowolny stopień zaciemnienia pomieszczeń niezależnie od pory dnia. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są żaluzje fasadowe, ponieważ pozwalają na płynną regulację ilości promieni słonecznych wpadających do wnętrza, a same w sobie stanowiąc ciekawy wizualny efekt na elewacji.

Jeżeli inwestycja, którą chcesz zrealizować będzie zlokalizowana na działce w gęstej zabudowie lub przy ruchliwej drodze, możesz chcieć ograniczyć ilość spojrzeń przechodniów w kierunku wnętrza Twojego domu, nie rezygnując przy tym z dużych okien. Z pomocą przyjdą Ci rolety rzymskie, firany, czy automatyczne zasłony. Ciekawym i zyskującym na popularności rozwiązaniem zagadnienia prywatności mogą być folie okienne np. z efektem lustrzanym.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, duże okna pozwalają dogrzać pomieszczenia w okresie kiedy jest to dla nas korzystne. Pamiętajmy jednak, że w czasie upałów możemy chcieć ograniczyć ten efekt. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie szkła refleksyjnego, które pozwala na redukcję przepływu światła oraz energii słonecznej do wnętrz, ograniczając tym samym koszty związane z klimatyzowaniem domu w okresach letnich.

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym aspektem jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze dużych przeszkleń jest zdecydowanie ich koszt. Mowa tu zarówno o kosztach materiałowych jak i kosztach późniejszego montażu na budowie. Jednak, aby nie rezygnować ze wszystkich zalet dużych przeszkleń, można pokusić się o optymalizację wydatków np. stosując szklenia stałe typu fix.

Praktyczne porady jak wykorzystać duże przeszklenia w domu jednorodzinnym

W MODERN HOUSE chcemy pomóc Ci wybrać idealny projekt domu dla Ciebie i Twojej rodziny. Przygotowaliśmy też o tym cały artykuł, który możesz przeczytać tutaj! >> Czy mamy dla Ciebie jakieś rady odnośnie dużych okien w domu? Oczywiście! Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które rzucą na temat okien trochę nowego światła.

Wpływ na funkcjonalność pomieszczeń z dużymi oknami i co za tym idzie – przyjemność korzystania z ich zalet – często dyktowana jest rozmieszczeniem pomieszczeń w domu względem stron świata. Sprawdź niżej jak rozmieścić funkcje w domu, by cieszyć się słońcem. To tylko kilka prostych zasad, które znacząco wpłyną na komfort mieszkania w domu z panoramicznymi przeszkleniami!

Sypialnie najlepiej rozmieścić na wschodzie lub północnym-wschodzie, aby uniknąć nadmiernego nasłonecznienia i zapewnić spokojny sen. W ten sposób unikniemy także przegrzania pomieszczeń w ciągu dnia.

Salon z jadalnią warto ulokować na zachodzie lub południowym-zachodzie. Zapewni to maksymalną ilość słońca w ciągu dnia, dzięki czemu unikniemy konieczności korzystania ze sztucznego światła w ciągu dnia i stworzymy przyjemne miejsce do spędzania czasu wolnego.

Kuchnię najlepiej zaplanować na wschodzie lub południowym-wschodzie. W takim pomieszczeniu unikniemy nadmiernego nasłonecznienia, które może być uciążliwe podczas gotowania.

Domowe biuro warto zlokalizować w północno-wschodniej lub północno-zachodniej części domu. W tak ulokowanym pomieszczeniu unikniemy ostrego światła dziennego, które mogłoby utrudniać pracę przy komputerze.

Podsumowując, rozmieszczenie pomieszczeń w domu względem stron świata, a co za tym idzie – także lokalizacja okien – mają kolosalne znaczenie dla komfortu i przyjemności mieszkania w nowym domu. Dlatego warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki.

Kolejną praktyczną wskazówką jaką mamy dla Ciebie jest rozważenie zastosowania szkleń stałych i różnych systemów otwierania i przesuwania okien.

Po pierwsze: czy wszystkie okna w Twoim nowym domu musza być otwieralne? Przeszklenia za stałą ramą pozwolą na wykonanie większych tafli szkła bez łączeń i szprosów, co będzie prezentowało się spektakularnie! Takie rozwiązania warto rozważyć np. w kuchni nad blatem, czy w miejscach, gdzie pełnią one tylko funkcję ozdobnego doświetlenia np. tak jak na elewacji w projekcie New House 719 od strony ogrodu. Stałe szklenia pozwalają też wykonać tzw. glass-corners, czyli przeszklenia narożne bez słupka. Jest to wyjątkowo atrakcyjne wizualnie rozwiązanie zyskujące na popularności, szczególnie w nowoczesnych inwestycjach.

Następną kwestią są przeszklone wyjścia na ogród. Najbardziej okazałym z systemów jest bezprogowy HS, który bez wątpienia zapewnia wygodę i wysoki komfort użytkowania. Jest niestety tym samym jednym z bardziej kosztownych systemów, więc jeżeli budżet Twojej budowy jest ograniczony możesz rozważyć inne opcje systemów przesuwnych lub rozwiernych jak np. Smart Slide.

Gotowe projekty domów MODERN HOUSE z dużymi oknami – nasze TOP 3

Gotowe projekty domów MODERN HOUSE z dużymi oknami – nasze TOP 3

Modern House New House 756 to nasza propozycja dla wszystkich szukających domu z dużymi przeszkleniami o charakterystycznej bryle podkreślonej białym belkowaniem. Oprócz ozdobnej belki okalającej cały dom, budynek wyróżnia się też nowoczesnym dachem bezokapowym. Panoramiczne przeszklenie zastosowano tutaj zarówno na pierwszej jak i drugiej kondygnacji. Na parterze znajdziemy je w strefie dziennej z dwóch stron, w części kuchennej oraz od frontu jako doświetlenie dużej garderoby. Na piętrze natomiast znajdziemy duże okno trapezowe zastępujące cała ścianą od strony ogrodu oraz częściowo przeszkloną ścianę po przeciwnej stronie domu, na jego froncie.

Gotowe projekty domów MODERN HOUSE z dużymi oknami – nasze TOP 3

Modern House New House 744 to dom dla wszystkich poszukujących modernistycznej wariacji na temat domu kostki. Ten piętrowy dom z płaskim dachem wyróżnia się z otoczenia swoimi prostymi liniami, które podkreślają dodatkowo duże okna. New House 744 to idealna propozycja dla osób, które chcą znaleźć gotowy projekt domu z dużymi oknami na wąską działkę. Dom ten ma duże przeszklenia tylko z dwóch stron tj. od frontu i ogrodu, dzięki czemu może powstać na działce o szerokości minimalnej 13,75 m.

Gotowe projekty domów MODERN HOUSE z dużymi oknami – nasze TOP 3

Jeśli interesuje Cię projekt domu z wysokim sufitem i zadaszonym tarasem, ideałem dla Ciebie będzie Modern House New House 716 z pełnym przeszkleniem ściany fasadowej od strony ogrodu. Oprócz tego miejsca, duże okno zaproponowano także w głównej sypialni, gdzie przybiera ono formę narożnego szklenia.

Końcowa myśl…

Gotowe projekty domów z dużymi oknami to popularna opcja dla osób, które cenią sobie dużo naturalnego światła i chcą maksymalnie cieszyć się widokiem z zewnątrz. W takich projektach często widzimy duże okna panoramiczne, drzwi przesuwne, a nawet całe przeszklone ściany. W MODERN HOUSE jesteśmy specjalistami od takich właśnie rozwiązań architektonicznych. Poznaj nasza kolekcję nowoczesny domów i wybierz projekt z dużymi oknami dla siebie.