Jak dobrze wybrać projekt domu?

Decyzja zapadła! Budujesz własny dom jednorodzinny. Wymarzona działka w urokliwej okolicy jest już Twoja, a przed Tobą malują się piękne, rodzinne chwile spędzone we własnym miejscu. To tu Twoja rodzina będzie miała swój azyl i to tu stworzycie wspólne wspomnienia. Ostatnie co dzieli Cię od tych momentów to oczywiście budowa. Ale co przed nią? Oczywiście właściwy wybór projektu domu to podstawa. 🙂 Ale jak wybrać projekt domu? Czytaj dalej!

Jak dobrze wybrać projekt swojego domu?
New House 707

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci poradnik, z którego dowiesz się jak wybrać dobrze projekt domu – tak by spełniał Twoje marzenia, sny, a zarazem pasował do posiadanej przez Ciebie parceli.

Poznaj możliwości swojej działki – zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy

Pierwszym (i najważniejszym) krokiem przy wyborze idealnego projektu domu jest analiza możliwości zabudowy jakie daje Ci posiadana działka w świetle gminnych dokumentów planistycznych. Mamy tu na myśli oczywiście zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub w przypadku jego braku – wydanych dla działki Warunków Zabudowy. Zapisy te odgórnie definiują ogólne parametry dla nowopowstających budynków, tak by dla okolicy zachowany został ład przestrzenny.

W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego znajdziesz wytyczne dotyczące m.in. takich kwestii:

  • maksymalna powierzchnia zabudowy działki,
  • bryła dachu, układ jego połaci, a także kolorystyka jego pokrycia,
  • kąt nachylenia dachu lub ewentualna możliwość budowy dachu płaskiego,
  • ilość kondygnacji i wysokość budynku,
  • maksymalna szerokość elewacji frontowej, jej kolor i w szczególnych przypadkach także materiały.

Nie wszystkie tereny w Polsce objęte są jednak planem miejscowym. Co wtedy? Jeśli posiadana przez Ciebie działka pozostaje poza jego granicami, wystąp do gminy o wydanie Warunków Zabudowy, które zdefiniują wymagania dla Twojej inwestycji. To właśnie na ich podstawie dokonasz odpowiedniego wyboru projektu domu.

Poznaj możliwości swojej działki – zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy

Sprawdź wymiary działki i dobierz rozmiar domu

Gdy znasz już zapisy dokumentów określających warunki przestrzenne na Twojej działce, na ich podstawie określisz maksymalny rozmiar domu jaki możesz na niej wybudować. Wartość tę znajdziesz najczęściej w postaci procentu powierzchni działki jaki wolno Ci wykorzystać pod budowę domu.

Powierzchnia Twojego przyszłego domu będzie wynikała także z konieczności zachowania odpowiednich odległości od granicy sąsiadujących działek i ich zabudowań. Pod uwagę musisz wziąć również lokalizację dróg i ulic.

Nie musisz jednak wykorzystywać maksymalnej możliwej powierzchni. Finalny rozmiar domu zależy ostatecznie od Ciebie i Twojej wizji. Określ jakie pomieszczenia są w nim dla Ciebie niezbędne i jak duże powinny być. Weź przy tym pod uwagę także potrzeby wszystkich domowników. Bo każdy przecież powinien mieć w domu swoje własne, zaciszne miejsce. I każdy powinien się w przyszłym domu czuć najlepiej na świecie. Nowy dom to odzwierciedlenie Was, Waszego stylu życia i Waszych upodobań. Jak wybrać dobrze projekt domu? Zacznij od poznania swojej działki!

Sprecyzuj potrzeby! Dom parterowy, piętrowy czy z poddaszem?

Bardzo ważną decyzją, którą także musisz podjąć jest ta dotycząca typu domu. Do rozważenia masz trzy opcje – dom parterowy, piętrowy lub z poddaszem użytkowym. Wybór ten jest sprawą bardzo indywidualną i w dużej mierze zależy od Twoich osobistych preferencji i oczekiwań. Pokrótce przedstawimy Ci jednak nasze spojrzenie na każdy z tych typów na podstawie projektów z naszej kolekcji. Bo jesteśmy pewni, że wśród nowoczesnych propozycji Modern House znajdziesz dom dla siebie. 🙂

Dom parterowy New House 702 na jednej kondygnacji łączy wszystkie funkcje domu: strefę dzienną z salonem, kuchnią i jadalnią, sypialnie domowników oraz część gospodarczą z garażem. Integracja wszystkich funkcji na jednej kondygnacji zapewnia wygodną i swobodną komunikację oraz potęguje wrażenie „życia razem”. Dom parterowy to pełen komfort mieszkania – także w przyszłości – bez konieczności pokonywania schodów.

Dom piętrowy New House 744 to natomiast komfort pełnego piętra. Ściany górnej kondygnacji bez skosów, zapewniają maksymalne wykorzystanie zlokalizowanych tam pomieszczeń oraz swobodę w ich aranżacji. Warto też wspomnieć, że dom piętrowy to dyskretne oddzielenie ogólnodostępnej strefy dziennej od prywatnej i intymnej części domu, przeznaczonej tylko dla jego mieszkańców

Dom z poddaszem użytkowym New House 706 to nastrojowe sypialnie zalane światłem z okien dachowych. Pokoje na poddaszu mają swój niepowtarzalny urok i dają domownikom poczucie przytulności. Ponadto, ten typ domu pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku bez zwiększania powierzchni zabudowy. Może Ci to pomóc w przypadku, gdy planowany przez Ciebie metraż domu przekracza limit dopuszczony przez obowiązujące dla działki warunki.

Każda z tych opcji ma jak widzisz swoje zalety przemawiające na jej korzyść. Od Ciebie jednak ostatecznie zależy na co postawisz. Ty marzysz, Ty wybierasz, a Modern House daje Ci gotowe rozwiązania.

Rozejrzyj się – usytuowanie domu na działce względem stron świata

Naturalne światło w domowych wnętrzach jest szalenie istotną kwestią. Promienie słońca wprowadzają do domu ciepło, harmonię i poprawiają nastroje domowników. Jak sprawić by w Twoim domu słońce gościło na stałe? Musisz to przeanalizować już na etapie wyboru projektu! To przecież Ty najlepiej znasz swoją działkę, spacerowaliście po niej nie raz. Jesteśmy pewni,  że masz już swoje obserwacje… gdzie słońce wstaje o świcie, gdzie zachód wygląda najpiękniej i gdzie pobliskie drzewa rzucają klimatyczny cień. Wykorzystaj tę wiedzę do wstępnego rozplanowania rozkładu pomieszczeń względem stron świata tak by na tej podstawie dobrać gotowy projekt domu idealnie dopasowany do działki.

Rozejrzyj się – usytuowanie domu na działce względem stron świata

Sypialnia z oknem od wschodu zapewni Ci miłą pobudkę o poranku z ciepłymi promieniami na policzku. Strefa dzienna zorientowana na południe pozwoli Ci cieszyć się naturalnym światłem przez większość dnia. Na tarasie zlokalizowanym od strony zachodniej, relaks przy zasypiającym słońcu będzie magicznym zwieńczeniem każdego wieczoru. Marzysz z nami, prawda? Dzięki naszym gotowym projektom każdy z Twoich snów o pięknym domu może stać się rzeczywistością.

Wybierz swoją opcję – projekt gotowy czy indywidualny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Mamy jednak pewność, że wśród naszej oferty nowoczesnych domów odnajdziesz swoją idealną opcję.

Gotowe projekty domów Modern House łączą w sobie zalety projektu katalogowego (dostępne od ręki, przystępne cenowo, z wizualizacjami wnętrz i elewacji) oraz projektu indywidualnego (dostosowanie do Twoich osobistych preferencji i potrzeb). Krótko mówiąc zapewniamy Ci najlepsze z możliwych rozwiązań, a wybierając projekt Modern House masz pewność, że Twój dom spełni nie tylko Twoje oczekiwania – ale także najskrytsze marzenia.

Podoba Ci się nowoczesny projekt New House 714? Oczarowało Cię w nim panoramiczne przeszklenie od strony ogrodu, jednak kolorystyka elewacji odbiega od Twojej wizji? Możesz zobaczyć jak zmieni się jego wygląd jeśli np. zamiast drewna w podcieniu znajdzie się jasnoszary beton architektoniczny. Przygotujemy dla Ciebie propozycję zmiany elewacji w projekcie gotowym Modern House. Daj nam tylko znać czego oczekujesz, a my to zwizualizujemy. Odkryj piękno naszych projektów w nowych aranżacjach.

Podlicz swój budżet – kosztorysy inwestorskie dla gotowych projektów domów

Budowa domu to poważne przedsięwzięcie, które pochłonie sporo czasu… i gotówki. Niejednokrotnie jest to jednak inwestycja na lata i spełnienie Waszych rodzinnych marzeń, więc zapewne zgodzisz się z nami, że po prostu warto. 🙂

Nie możesz jednak zostawiać wszystkiego przypadkowi i działać bez planu – szczególnie jeśli mowa o budżecie. Nasza złota rada: temat finansów przemyśl odpowiednio wcześnie, najlepiej już na etapie wyboru projektu!

W Modern House opracowaliśmy i stale aktualizujemy kosztorysy inwestorskie dla każdego z projektów, dzięki czemu koszty budowy wymarzonego domu nie będą dla Ciebie wielką niewiadomą. Przykładamy dużą wagę do tego by rzetelnie podejść do tematu i sprawę finansów przedstawić Ci klarownie i szczegółowo. Wybierając projekt z naszej kolekcji (i znając przybliżone koszty budowy), Twój portfel będzie gotowy na konkretne kwoty – bez zaskoczeń.

Gdzie szukać gotowego projektu domu w nowoczesnym stylu?

Wiesz już jak wybrać dobrze projekt domu. Wiesz też, że stawiasz na gotowy projekt w nowoczesnym stylu. I wiesz też, że propozycje Modern House skradły Twoje serce – w końcu czytasz ten artykuł. 🙂

Wierzymy, że mamy idealny projekt domu dla Twojej rodziny i nie musisz szukać dalej. Może to parterowy New House 708? Może to piętrowy New House 727 z płaskim dachem? A może klasycznie piękna rezydencja New House 705?

Niezależnie od tego jaki klimat nowoczesności podoba Ci się najbardziej, w Modern House znajdziesz ideał dla siebie.

Sprawdź naszą ofertę! >>

Kamila Banajska Socha copywriter, social media specjalist Modern House