Koszty budowy domu w 2023 roku

Koszty budowy domu w 2023 roku

Koszty budowy domu w 2023 – jak przygotować swoje finanse i ile kosztuje budowa domu?

Jaki jest koszt budowy domu w 2023 roku? Od czego zależy? Jak przygotować budżet na ten niemały wydatek? Co się opłaca, a na czym można oszczędzić budując dom? Te i wiele innych pytań krążą po głowie każdego inwestora przymierzającego się do rozpoczęcia budowy swojego marzenia. Ale czy można się na to przygotować? Czy można z góry przewidzieć finalne koszty? Nikt z nas nie ma czarodziejskiej kuli, ale warto przemyśleć kilka kwestii, które przygotują nas na finalne wydatki – a co za tym idzie wpłyną na powodzenie całej inwestycji.

W tym artykule wskażemy Ci na co zwrócić uwagę planując budżet na budowę i jak dobrać gotowy projekt domu do możliwości finansowych, które posiadasz.

Co składa się na całkowity koszt budowy domu?

Decydując się na budowę własnego domu jednorodzinnego musisz wiedzieć jakich kosztów się spodziewać, by móc rozplanować i sprytnie zarządzać budżetem. Zastanawiasz się co składa się na całkowity koszt budowy? Poniżej przedstawimy Ci najważniejsze składowe całego przedsięwzięcia, by całość przebiegła sprawnie, bez zaskoczeń i według założonego planu!

Budowę możesz podzielić na kilka głównych etapów. Każdy z nich wygeneruje koszty – jeden większe, drugi mniejsze. Oprócz najbardziej oczywistych wydatków związanych z wylaniem fundamentów, wymurowaniem ścian, czy wykonaniem pokrycia dachu, weź pod uwagę te, które także obciążą Twój „budowlany portfel”. Będą to przykładowo: zakup działki i jej uzbrojenie, prace ziemne i geodezyjne czy zakup projektu domu. Poniżej przedstawimy Ci pokrótce najważniejsze składowe finalnego kosztu budowy domu:

  • Koszt zakupu działki

W zależności od lokalizacji, powierzchni i kształtu, koszty parceli mogą być bardzo różne. Wahają się one według serwisu Bankier.pl od 80 do 220 zł za metr kwadratowy.

  • Koszt doprowadzenia mediów

Jeżeli na zakupionym przez Ciebie terenie znajdują się wszystkie niezbędne media, poniesiesz jedynie koszt ich przyłączenia. Sprawa wygląda inaczej jeżeli media do działki trzeba doprowadzić. Koszty będą zależeć wtedy od długości przyłączy i mogą wynieść nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

  • Koszt projektu domu

W zależności od tego czy zdecydujesz się na projekt domu katalogowego czy projekt indywidualny, ceny będą zróżnicowane. Jeżeli zastanawiasz się jak wybrać dobrze – przeczytaj cały artykuł. 🙂

  • Koszty robót ziemnych i wykonania fundamentów

Zależą one od skomplikowania projektu oraz od warunków gruntowych na posiadanej działce.

  • Koszt wzniesienia ścian i wykonania stropów

Już na etapie wyboru projektu warto zastanowić się nad tym w jakiej technologii chcemy wznieść nasz dom. Tradycyjna, szkieletowa czy dom z bali? Strop monolityczny, a może drewniany? To wszystko będzie miało wpływ na ostateczne kwoty.

  • Pokrycie dachowe

Musi być przede wszystkim trwałe! Nie warto szukać tutaj oszczędności – nikt z nas nie chce przecież późniejszych problemów ze szczelnością dachu.

  • Stolarka okienna i drzwiowa

Piękne i trwałe przeszklenia – szczególnie w projektach domów nowoczesnych – stanowią bardzo ważny aspekt. By cieszyć się panoramicznymi widokami bez ograniczeń, postaw na wiodących producentów i produkty w najnowszych technologiach.

  • Instalacje w nowym domu

Cena instalacji stanowi sporą część całego kosztu budowy. W nowoczesnym domu nie może przecież zabraknąć instalacji odpowiadających współczesnym trendom. Będą to np. wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pompa ciepła, monitoring, czy automatyka osłon okiennych.

  • Pozostaje jeszcze wykończenie…

Ale to już jest kwestią bardzo indywidualną. Każdy z nas ma inny gust, inne oczekiwania co do użytych materiałów wykończeniowych i inne podejście do „przytulnego domu”. Musisz to przeanalizować we własnym zakresie.

Jak widzisz elementów składających się na koszt budowy domu jednorodzinnego w 2023 jest bardzo wiele. Od Ciebie zależy na jakie rozwiązania się zdecydujesz… i jakie pociągną za sobą koszty.

Koszt projektu domu – wybierz dobrze

Rozważając czy zdecydować się na projekt gotowy, czy może indywidualny porównaj koszty obu tych rozwiązań. Koszt projektu domu zależy od wielu czynników takich jak: skomplikowanie projektu (nowoczesne i nietypowe rozwiązania architektoniczne), rodzaj domu (dom parterowy, piętrowy, z poddaszem), czy wybór pracowni projektowej. Gotowy projekt domu to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli ograniczyć wydatki już na samym początku procesu inwestycyjnego. Ponadto, gotowe projekty domów Modern House tworzymy dla Ciebie wraz z uproszczonym kosztorysem inwestorskim, z którym zapoznasz się u nas już na etapie przeglądania propozycji na stronie internetowej. Nie jest to możliwe na tak wczesnym etapie w przypadku projektów indywidualnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu z łatwością dobierzesz gotowy projekt domu do swoich możliwości finansowych.

Koszt budowy domu parterowego, a koszt budowy domu piętrowego

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy budowa domu parterowego jest tańsza czy droższa niż budowa domu piętrowego. Wiele zależy od konkretnego projektu, wybranych materiałów i technologii. W przypadku domów parterowych może być konieczne wykonanie większej liczby fundamentów i ścian nośnych, co znacząco podnosi koszty budowy. Z drugiej strony, w przypadku domów piętrowych konieczne jest wykonanie dodatkowych elementów konstrukcyjnych (w szczególności schodów), co również może wpłynąć na wzrost kosztów. Dlatego też warto zapoznać się z kosztorysem inwestorskim konkretnego domu parterowego i piętrowego, tak by porównać obie z tych możliwości i wybrać odpowiednią dla siebie.  Do każdego gotowego projektu Modern House (niezależnie od jego typu) znajdziesz uproszczony kosztorys inwestorski, który pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Czy garaż w bryle to oszczędność?

To pytanie nie może dziwić – wygodny i praktyczny garaż to dla wielu z nas „must have” w nowym domu. Ale czy oprócz wygody można tu mówić o oszczędności? Do wyboru mamy przecież dwie opcje: osobny garaż wolnostojący dopasowany stylistyką do projektu domu lub garaż w bryle budynku. To, które rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne w budowie, zależy od konkretnej sytuacji i wizji projektanta. Najczęściej garaż jako osobny budynek jest opcją droższą. Wymaga bowiem zakupu osobnego projektu, większych wykopów, większego zapotrzebowania na materiały i dodatkową robociznę. Kosztem ukrytym jest działka – dla garażu wolnostojącego potrzebujesz przecież więcej miejsca, a co za tym idzie większej parceli. Garaż w bryle budynku oprócz tego, że wygeneruje mniejsze koszty, odwdzięczy się niesamowitą wygodą codziennego użytkowania, szczególnie przy niesprzyjającej aurze. Ponadto garaż w bryle domu może być wizualnie piękny i stanowić ciekawy element architektoniczny. Spójrz choćby na projekt New House 714 G2 – czy garaż nie dodaje mu nowoczesnych rumieńców? 🙂

Czy garaż w bryle to oszczędność?
Modern House New House 714 G2

Jak obniżyć koszt budowy domu, a na czym nie oszczędzać budując dom?

Na pewno zastanawiasz się czy koszty budowy można zoptymalizować. Czy istnieje proste rozwiązanie na obniżenie finalnego kosztu budowy bez kompromisów? Jeżeli wybrany przez Ciebie projekt domu wydaje się zbyt kosztowny spróbuj znaleźć jego odpowiednik z podobnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi, w podobnej stylistyce, ale np. w mniejszym rozmiarze. Mniejsza powierzchnia domu to przecież mniejsze zużycie materiału, mniejszy koszt robocizny i mniejsze koszty późniejszej eksploatacji.

Jeżeli jednak zależy Ci na konkretnie wybranym już projekcie, możesz próbować obniżyć finalny koszt jego budowy wprowadzając zmiany np. na jego elewacji. Przykładowo zamiast okładzin z naturalnego kamienia w projekcie New House 757, możesz zastosować tynk silikonowy. Z przyjemnością przygotujemy dla Ciebie propozycje wyglądu elewacji właśnie z takim materiałem – dowiedz się jak. Skontaktuj się z nami telefonicznie +48 530 488 800 lub mailowo biuro@modernhouse-projekty.pl a my o wszystkim Ci opowiemy. 🙂

A na czym oszczędzać nie warto? Pamiętaj, że wymarzony dom budujesz na długie lata – trzeba więc zadbać o to, żeby zastosowane materiały i technologie były solidne i trwałe. Warto zainwestować więc w dobrej jakości składowe do wzniesienia ścian, pokrycia dachu, czy wykonania izolacji termicznej. Wybór odpowiednich elementów odwdzięczy się trwałością budynku, eleganckim wyglądem przez długie lata oraz niskimi kosztami przyszłej eksploatacji domu. Elementem o dużym wkładzie zarówno w ostateczny wygląd domu, jak i koszty budowy, jest doświadczenie osób odpowiedzialnych za jego wzniesienie i wykończenie. Choć często kusi wybór usług tańszych i od mniej wykwalifikowanych fachowców, nie warto tutaj szukać oszczędności. Prace budowlane wykonane niestarannie lub niezgodnie ze sztuką, nie tylko obniżą jakość życia w nowym domu, ale czasami mogą być niebezpieczne i zagrażające przyszłym mieszkańcom.

Gotowy projekt domu Modern House z kosztorysem

Na koniec mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Koszty budowy Twojego wymarzonego domu możesz poznać od razu, już w momencie wyboru projektu. W pracowni Modern House zależy nam na tym, aby Twoja rodzina czuła się bezpiecznie podczas całego procesu planowania budowy. Dlatego do Twojej dyspozycji oddajemy uproszczone kosztorysy inwestorskie, które dostępne są dla każdego gotowego projektu Modern House. Z nami zaplanowanie budowy to prosty fakt i przyjemność. Wiesz na co się piszesz i jesteś na to przygotowany. Poznaj naszą pełną ofertę >>