Na czym nie warto oszczędzać podczas budowy domu

Budowa domu to duże wyzwanie zarówno dla osób, które decydują się na tę przygodę po raz pierwszy, jak i dla tych, którzy mają już w tym temacie doświadczenie. To także przedsięwzięcie, które wiąże się z podjęciem wielu kluczowych decyzji, a co za tym idzie – większymi lub mniejszymi kosztami. Aby osiągnąć w pełni satysfakcjonujący efekt, już na starcie budowy należy dokładnie przemyśleć nawet najdrobniejszy budowlany aspekt… i wydatek!

Każdy inwestor stara się oszczędzić tam, gdzie tylko jest to możliwe, ale są pewne elementy, na których po prostu nie warto. Wybierając tańsze rozwiązania budowlane, można w przyszłości ponieść znacznie większe koszty i napotkać wiele trudności, obniżając sobie przy tym komfort życia w nowym domu.

Chcesz tego uniknąć i żyć pięknie, beztrosko i wygodnie? W tym artykule przedstawiamy na czym według nas nie warto oszczędzać podczas budowy – tak aby Twój wymarzony dom był trwały oraz przynosił satysfakcję i radość z mieszkania przez wiele kolejnych lat!

Zacznijmy od projektu domu…

Wybór projektu domu jest jedną z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć. W końcu decydujesz się na idealny dom, w którym spędzisz swoje przyszłe życie i stworzysz Wasze rodzinne miejsce na ziemi! Oszczędzanie na projekcie domu może prowadzić do wielu problemów i kosztownych błędów w trakcie budowy. Oprócz względów estetycznych istnieje kilka ważnych powodów, dlaczego nie warto oszczędzać na projekcie domu – sprawdź niżej co mamy na myśli!

Zacznijmy od projektu domu…

Po pierwsze: bezpieczeństwo konstrukcyjne. Projekt Twojego nowego domu musi być wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi, a także uwzględniać specyficzne warunki gruntowe i klimatyczne na danym terenie. Oszczędzanie na projekcie może prowadzić do nieprawidłowego wykonania fundamentów, murów czy stropów, co w konsekwencji grozi zwiększeniem kosztów przyszłych remontów, a nawet katastrofą budowlaną.

Po drugie: wygoda mieszkańców. Projekt domu powinien uwzględniać indywidualne potrzeby, gusty i preferencje przyszłych mieszkańców. Oszczędzanie na projekcie domu kosztem niewłaściwego rozplanowania pomieszczeń, niedostatecznej ilości okien, czy braku dostępu do naturalnego światła w pokojach, w przyszłości może skutkować poczuciem braku spełnienia oraz zwiększeniem kosztów ewentualnych modernizacji.

Po trzecie: energia i koszty eksploatacji: Projekt domu powinien uwzględniać współczesne rozwiązania technologiczne, które pozwolą na zmniejszenie zużycia energii i kosztów użytkowania. Oszczędzanie na projekcie może prowadzić do niedostatecznej izolacji termicznej, niewłaściwego doboru materiałów izolacyjnych czy instalacji niskiej jakości urządzeń, co zwiększy koszty eksploatacji domu.

Dlatego przy wyborze projektu warto skorzystać z usług doświadczonego projektanta, który wykona projekt domu zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi oraz indywidualnymi potrzebami i preferencjami mieszkańców. Gotowe projekty domów MODERN HOUSE to nowoczesne propozycje domów, wśród których z pewnością wybierzesz ideał dla siebie. A jeśli zależy Ci na niepowtarzalnym projekcie – z przyjemnością stworzymy dla Ciebie projekt indywidualny!

Wybierz sprawdzoną ekipę budowlaną

Wybierz sprawdzoną ekipę budowlaną

Oszczędzanie na ekipie budowlanej i zatrudnienie osób bez odpowiedniego doświadczenia, wiedzy i umiejętności może prowadzić do wielu problemów podczas budowy i wygenerować dodatkowe koszty w przyszłości. Dlaczego warto zainwestować w pracę dobrych fachowców? Ekipa budowlana o małym doświadczeniu może wykonywać pracę niesolidnie, powodując błędy, których naprawa przewyższy pierwotne koszta. Profesjonalna ekipa budowlana posiada warsztat i fach potrzebne do wykonania pracy zgodnie ze standardami i regulacjami.  Dodatkowo na budowie ważne jest przestrzeganie standardów bezpieczeństwa. Ekipa budowlana o niskiej jakości może ignorować te standardy. Często też zawodna ekipa budowlana może wydłużyć budowę, co opóźni przeprowadzkę. Dlatego nie warto szukać tu oszczędności.

Fundamenty to podstawa

Fundamenty to podstawa każdego budynku, a od ich poprawnego wykonania i solidności zależy stabilność całej konstrukcji. Oszczędzanie na fundamencie przy budowie nowego domu może doprowadzić do poważnych problemów związanych z jego trwałością i bezpieczeństwem w przyszłości.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wybór odpowiedniego rodzaju fundamentu i jego właściwe wykonanie są kluczowe dla zapewnienia trwałości budynku. Fundamenty muszą być dostosowane do rodzaju gruntu, na którym stoi budynek, a także do jego ciężaru i innych czynników np. warunków atmosferycznych i występujących obciążeń.

Do czego może prowadzić oszczędzanie na fundamentach? Nieprzyjemności jest cała masa! Pękanie ścian, skrzywienia budynku, osiadanie gruntów, problemy z wilgocią i grzybami, a nawet niebezpieczne uszkodzenia konstrukcyjne… Naprawa tych problemów nie dość, że może być bardzo kosztowna i czasochłonna to jeszcze samo wystąpienie np. uszkodzeń konstrukcji jest niebezpieczne dla domowników.

Dlatego tak ważne jest, aby inwestować w solidne fundamenty! Wykonane przez profesjonalną firmę budowlaną, która ma doświadczenie i wiedzę na temat różnych typów fundamentów oraz umiejętność ich wykonania w sposób odpowiedni dla danego budynku. W ten sposób unikniesz zmartwień związanych z trwałością i bezpieczeństwem budynku w przyszłości.

Nie oszczędzaj na izolacji

Izolacja termiczna jest niezwykle ważnym elementem domu, który wpływa na komfort mieszkańców oraz na koszty związane z ogrzewaniem budynku. Osłabiona izolacja często prowadzi do utraty ciepła w okresie zimowym i zwiększenia kosztów ogrzewania. Ponadto, zbyt słaba izolacja termiczna może powodować wilgoć, pleśń i grzyby, co negatywnie wpływa na zdrowie mieszkańców.

Oszczędzanie na izolacji podczas budowy domu z krótkoterminowego punktu widzenia wydaje się korzystną opcją, jednak w dłuższej perspektywie zazwyczaj prowadzi do zwiększonych kosztów związanych z ogrzewaniem budynku, czy dodatkowych wydatków za naprawy szkód powstałych w wyniku szkodliwego działania wilgoci i pleśni. Dlatego właśnie warto zainwestować w dobrej jakości izolację termiczną podczas budowy domu. Dzięki temu zapewnisz sobie i swojej rodzinie wygodne i zdrowe warunki mieszkalne, a także obniżysz przyszłe koszty związane z ogrzewaniem budynku.

Okna – nie tylko estetyka

Okna są jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego domu, ponieważ wpływają na codzienne życie jego domowników w wielu aspektach (o czym pisaliśmy więcej w artykule: PROJEKTY DOMÓW Z DUŻYMI OKNAMI – CZY WARTO?)

Oto kilka powodów, dlaczego według nas warto zainwestować w dobrej jakości okna podczas budowy wymarzonego domu:

  • Izolacja termiczna i akustyczna – okna o niskiej jakości izolacji termicznej i akustycznej przepuszczają ciepło i dźwięki, co skutkuje zwiększonym zużyciem energii oraz dyskomfortem związanym z hałasem z zewnątrz;
  • oszczędność energii – okna wykonane z wysokiej jakości materiałów i z odpowiednią izolacją pomagają zredukować koszty energii. Dzięki temu, że dom będzie lepiej izolowany, mniej ciepła będzie uciekało na zewnątrz w czasie zimy, a z kolei w czasie lata nie będą przepuszczać do wnętrza zbyt dużo ciepła;
  • bezpieczeństwo – okna zabezpieczone przed włamaniem zapewniają większe bezpieczeństwo domu i mieszkańców. Dzięki temu można spać spokojnie w nocy i nie martwić się o bezpieczeństwo domu.
  • i ostatnie… estetyka! – okna stanowią bardzo ważny element estetyczny budynku. Wybierając okna o wysokiej jakości wykonania, z nowoczesnymi systemami, można nadać domowi eleganckiego wyglądu i zwiększyć jego wartość rynkową.

A czym może skutkować oszczędzanie na oknach podczas budowy domu?  Większymi kosztami w przyszłości i mniejszym komfortem mieszkańców. Tego nie chcemy!

Elektryka i hydraulika – nie warto oszczędzać

Hydraulika i elektryka to kolejne kluczowe elementy w układance idealnego domu, które zapewniają jego bezpieczne i efektywne funkcjonowanie. Jak przy wyżej wymienianych elementach, szukanie oszczędności właśnie tutaj, może w przyszłości doprowadzić do poważnych problemów i kosztownych napraw.

Oszczędzanie na hydraulice obniżające przy tym jakość materiałów czy wybór słabo wykwalifikowanych wykonawców, może prowadzić do wycieków, zatkania rur i uszkodzeń urządzeń sanitarnych. To z kolei może prowadzić do uszkodzeń podłóg, ścian i sufitów… w nowym domu!

Ponadto, niedostateczne lub niewłaściwe wykonanie instalacji hydraulicznej może prowadzić do braku ciśnienia wody i problemów z ciepłą wodą, co znacznie obniży komfort życia domowników.

Oszczędzanie na elektryce również nie jest najlepszym pomysłem. Nieodpowiednie wykonanie instalacji elektrycznej może doprowadzić do zwarć, porażeń prądem, uszkodzeń sprzętów, a nawet pożaru. Ponadto, niedostateczna ilość gniazdek i źle rozmieszczone oświetlenie znacząco obniżają funkcjonalność domu.

Wszelkie usterki hydrauliczne i elektryczne są kosztowne do naprawy i wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, a dodatkowo często wymagają wyburzeń w ścianach. Dlatego podczas budowy nowego domu nie warto oszczędzać na tym elemencie, tak aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort.

A na czym można oszczędzić podczas budowy domu?

Budowa domu to inwestycja wymagająca znacznych nakładów finansowych, a jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszty jest wybór materiałów i technologii budowlanej. Czy na czymś da się oszczędzić? Poznaj 6 naszych trików, które pomogą Ci zadbać o budowlany budżet!

  1. Wybierz prostą bryłę domu – im bardziej skomplikowana bryła, tym wyższy koszt budowy. Prosta bryła, bez skomplikowanych elementów, znacznie obniży koszt budowy.
  2. Zrób dobry research i sprawdź tańsze opcje materiałowe – jakość materiałów budowlanych jest ogromnie ważna i często wiąże się z ich wyższą ceną, jednak nie zawsze najdroższe materiały = najlepsze. Zrób dobry research, a z pewnością znajdziesz tańsze odpowiedniki, które spełnią wymagania techniczne i estetyczne.
  3. Postaw na funkcjonalność! Jak? Less is more 🙂 Nie warto inwestować w elementy dekoracyjne, które nie spełniają żadnej funkcji. Lepiej postawić na praktyczne rozwiązania, które będą służyć przez wiele lat.
  4. Porównaj ceny usługodawców – przy wyborze wykonawców warto porównać ceny ofert. Może znajomy z pracy ma już sprawdzoną ekipę? Albo na grupie BUDUJEMY MODERN HOUSE właściciel projektu z naszej pracowni polecił sprawdzonych wykonawców? Ważne, aby stawiać tutaj na wiedzę i doświadczenie. Koniecznie więc proś o zaprezentowanie realizacji!
  5. Wykorzystaj naturalne źródła energii – montaż paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych na dachu pozwoli na zaoszczędzenie na kosztach energii w przyszłości. Może warto rozważyć ten wydatek już na starcie Twojej budowy?
  6. Rozważ zastosowanie technologii budowlanych przyjaznych środowisku – w dłuższej perspektywie zastosowanie takich rozwiązań pozwoli na zaoszczędzenie na kosztach energii i utrzymania domu.

Oszczędności na budowie

Istnieje wiele sposobów na znalezienie oszczędności na budowie, należy jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń jakie często są ich następstwem np. obniżenie jakości budynku, niskie poczucie komfortu przyszłych domowników, czy dłuższy czasu trwania budowy. Szukając tańszych alternatyw najważniejszy jest zdrowy rozsądek i znajomość tematu – mamy więc nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie pomocnym źródłem informacji!

Kamila Banajska Socha copywriter, social media specjalist Modern House