Dom parterowy z poddaszem użytkowym czy bez? Co warto wziąć pod uwagę wybierając projekt domu?
Decyzja o budowie własnego domu to jedno z najważniejszych życiowych przedsięwzięć, a wybór odpowiedniego projektu to kluczowy krok, który wpłynie nie tylko na komfort mieszkania, ale również na rodzinną codzienność. Jaki projekt domu wybrać: parterowy z poddaszem użytkowym czy bez? Wybór ten będzie determinować układ przestrzenny, funkcjonalność i charakter naszej przyszłej rezydencji. Oba rozwiązania posiadają oczywiście swoje unikalne cechy – kuszące zalety, ale także potencjalne wyzwania. Warto zatem podjąć tę decyzję z pełną świadomością, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby, styl życia, a także plany na przyszłość.
Przyjrzyjmy się zatem bliżej, co kryje się za wyborem między domem parterowym z poddaszem użytkowym, a opcją na jednym poziomie, by móc podjąć decyzję, która najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom i aspiracjom dotyczącym wymarzonego miejsca do życia.
Przestrzeń na jednym poziomie, a koszty
Dom parterowy to zazwyczaj większa powierzchnia na jednym poziomie, co może być wygodne i pożądane zwłaszcza przez osoby starsze czy z problemami zdrowotnymi. Jak jednak wybór projektu domu parterowego ma się do kosztów budowy? Najczęściej bardziej kosztownymi elementami na etapie budowy w takim układzie domu są większe fundamenty oraz dach o większej powierzchni i rozpiętości. To na czym jednak na pewno da się zaoszczędzić w przypadku takiego projektu to koszt wykonania i wykończenia schodów na piętro.
Jak natomiast wygląda koszt budowy domu z poddaszem użytkowym w stosunku do domu parterowego? Zdecydowanie mniejsze i najczęściej mniej kosztowne są fundamenty i dach. Pojawiają się jednak inne koszty, których nie ma przy budowie domu parterowego i jest to między innymi koszt izolacji i wykończenia skosów na górnej kondygnacji, a często również montażu i obróbki okien dachowych.
Przy wyborze projektu warto zastanowić się nad kosztami budowy oraz utrzymania domu w przyszłości. Dom parterowy z reguły jest tańszy w budowie, ale jego ograniczeniem może być wymagana większa powierzchnia działki, na której będziemy mogli go zbudować. Oczywistym wydaje się więc, że w przypadku posiadania niedużej parceli dom parterowy może nie być najlepszym rozwiązaniem.
Funkcjonalność pełną przestrzenią
Dom parterowy z poddaszem użytkowym pozwala na elastyczne wykorzystanie przestrzeni na poddaszu. Dodatkowe metry kwadratowe przydadzą się w niejednym zastosowaniu. Może to być dodatkowa sypialnia, gabinet czy pokoje dla dzieci. Mimo oczywistych ograniczeń w postaci skosów, użytkowe poddasze pozwala na wykorzystanie powierzchni zabudowy domu w sposób bardzo efektywny. Dla wielu rodzin podzielenie domu na strefy w postaci parteru i poddasza może okazać się bardzo komfortowe. Pozwoli oddzielić strefę ogólnodostępnego parteru, w którym przyjmujemy gości, od strefy prywatnej z sypialniami i pokojami dziecięcymi na piętrze. Innym ze sposobów podziału, który chętnie stosują rodziny z dziećmi jest ten, w którym sypialnia rodziców znajduje się na parterze, a pokoje dzieci na piętrze. Pozwala to młodzieży mieć swój własny „azyl”, a rodzicom cieszyć się prywatnością i ciszą parteru.
Z kolei dom parterowy jest bardziej dostępny dla osób o ograniczonej mobilności, co jest istotne patrząc przyszłościowo – zwłaszcza w późniejszym okresie życia. W przypadku osób planujących budowę domu w wymarzonym miejscu na całe życie jest to cecha nie do przecenienia. Innym plusem domu parterowego, który szczególnie zyskuje na znaczeniu dla miłośników nowoczesnej architektury otwartej na otoczenie, jest możliwość wyjścia do ogrodu z każdego pomieszczenia w domu. Już nie tylko salon takiego domu oferuje wyjście na taras. Poranna kawa na małym tarasie przy sypialni, czy chwila relaksu w trakcie pracy w gabinecie z wyjściem na ogród, są rozwiązaniami, które dla wielu osób są uosobieniem komfortu korzystania z domu jednorodzinnego.
Przy planowaniu projektu, a zwłaszcza porównując wady i zalety domu z poddaszem użytkowym i parterowego, warto uwzględnić swoje potrzeby i indywidualne preferencje dotyczące funkcjonalności domu. Czy zależy nam na osobnych przestrzeniach dla każdego domownika, czy może bardziej cenimy sobie otwartą przestrzeń na jednym poziomie? Jest to kluczowe zagadnienie, aby przyszły dom był komfortowy, a mieszkanie w nim było istną przyjemnością.
Estetyka i styl domu parterowego i domu z poddaszem użytkowym
Wybór między domem parterowym, a domem z poddaszem użytkowym zależy również od preferencji estetycznych i stylu, jaki chcemy nadać budynkowi. Dom parterowy może sprawiać wrażenie bardziej klasycznego i tradycyjnego, jako rozwiązanie znane i wykorzystywane już od bardzo dawna. Jeśli jednak chcemy wyróżnić się spośród innych tego typu budynków, wybierzmy projekt domu z płaskim dachem i dużymi oknami jak np. New House 702. Domy wykonane według tego typu wytycznych prezentują niezwykłą wizualną lekkość, a ich przenikające się bryły poszczególnych części domu są synonimem modernizmu w budownictwie jednorodzinnym.
Nowoczesny projekt domu z poddaszem użytkowym to często poszukiwana przez inwestorów opcja. Domy te mogą mieć bardzo różny charakter i wizualnie mogą przybierać bardzo różne formy. Najbardziej rozpoznawalną, można powiedzieć ikoniczną formą takiego budynku jest dom jednorodzinny nowoczesna stodoła. Są to budynki charakteryzujące się jednobryłową sylwetą, z dwuspadowym dachem o bardzo minimalistycznej formie. Detale architektoniczne w takich projektach ograniczone są do minimum, a na pierwszy plan wysuwają się bardzo duże przeszklenia, a często wręcz całe przeszklone ściany szczytowe.
Niezależnie od tego na jaki projekt domu postawisz – czy będzie to ponadczasowa parterówka, czy nowoczesna stodoła z poddaszem – pamiętaj, że estetyka domu w bardzo dużej mierze zależy od jakości materiałów, jakie zostały wykorzystane podczas budowy. Nawet najlepszy i najbardziej okazały projekt architektury wykonany z niskiej jakości materiałów czy produktów wykończeniowych o niskiej odporności na warunki atmosferyczne, niezwykle szybko straci swój urok. Bardzo dobrym sprzymierzeńcem inwestorów w walce o nienaganny wygląd budynku przez długie lata jest stosowanie materiałów takich jak kamień naturalny, stal nierdzewna czy szkło hartowane.
Przy wyborze projektu warto zwrócić uwagę na to, jaki styl architektoniczny odpowiada Ci najbardziej oraz czy projekt domu jest zgodny z przepisami miejscowymi i estetyką okolicy. Przed wyborem projektu zawsze zapoznaj się z lokalnymi wymaganiami jakie dotyczą Twojej działki. Najważniejsze z nich to wysokość budynku oraz typ dachu, które od razu podpowiedzą Ci czy na swojej parceli wybudujesz dom z poddaszem czy dom parterowy.
Przemyślane rozwiązania architektoniczne w domach parterowych i z poddaszem
Niezależnie od wyboru między domem parterowym, a tym z poddaszem użytkowym, istotne jest, aby projekt domu uwzględniał praktyczne i przemyślane rozwiązania architektoniczne. Ergonomia przestrzeni, dostępność dla osób niepełnosprawnych, efektywne wykorzystanie światła naturalnego – to wszystko ma istotne znaczenie dla komfortu życia w domu. Istnieje pewien kanon rozwiązań architektonicznych uniwersalny dla projektów parterowych oraz tych z poddaszem użytkowym. Zaczynając od wejścia do domu: zadbaj o odpowiednią ilość przestrzeni w wiatrołapie i w miarę możliwości doświetl go światłem dziennym. Każdy powrót do domu zaczniesz przecież w wiatrołapie, niech więc ten moment będzie przyjemny.
Kuchnia to miejsce, w którym przebywa się i pracuje bardzo dużo, poświęć więc czas na wybór projektu, w którym przemyślano jej powierzchnię, układ i doświetlenie naturalnym światłem. Skoro już jesteśmy przy temacie światła, bardzo ważny jest właściwy dobór projektu domu względem stron świata. Więcej o tym znajdziesz w naszym artykule poświęconym tej tematyce.
Nie wszystkie rozwiązania są jednak spójne dla domów parterowych i tych z poddaszem użytkowym. Cechą charakterystyczną domów z więcej niż jednym poziomem użytkowym jest oczywiście klatka schodowa. Wymiary schodów i geometrię biegów określają normy budowlane. Kwestia ich umiejscowienia na planie budynku jest jednak zależna od konkretnego projektu domu. Zwróć uwagę na to, by korzystanie ze schodów było wygodne, by były one blisko wejścia do domu, a na drodze do nich nie było żadnych przeszkód do ominięcia. Domy z poddaszem mają najczęściej w naturalny sposób oddzieloną strefę dzienną i strefę sypialnianą. W przypadku domów parterowych nie jest to oczywiste. Zwróć więc uwagę, aby w wybranym przez Ciebie projekcie domu parterowego znalazł się taki podział. Pozwoli to maksymalnie cieszyć się komfortem przyszłego domu.
Jaki dom jest dla mnie? Parterowy czy z poddaszem?
Decyzja o wyborze domu parterowego z poddaszem użytkowym czy bez zależy od wielu czynników, takich jak preferencje estetyczne, potrzeby funkcjonalne, koszty budowy, czy dalsze koszty utrzymania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z architektem, który pomoże wybrać projekt oraz dopasować go do indywidualnych potrzeb i możliwości. Ostateczny wybór między projektem domu parterowego, a projektem domu z poddaszem powinien być równowagą między aspektami praktycznymi, a własnymi upodobaniami estetycznymi. Tylko w ten sposób można stworzyć wymarzony dom, który nie tylko spełnia wszystkie potrzeby funkcjonalne, ale także odzwierciedla indywidualny styl życia i gust mieszkańców. Ważne jest, aby pamiętać, że dom to inwestycja na lata, dlatego staranne przemyślenie decyzji na etapie wyboru projekt z pewnością przyniesie satysfakcję i komfort codziennego życia przez wiele lat.