Domy w stylu skandynawskim

Dom w stylu skandynawskim to coraz popularniejsza opcja, szczególnie atrakcyjna dla osób poszukujących w architekturze prostoty, funkcjonalności i minimalizmu. Co istotne – styl skandynawski to nie tylko moda, ale także filozofia życia. Czym się charakteryzuje? Brakiem przepychu, minimalistycznym podejściem do wszystkich dziedzin, czy umiłowaniem natury i jasnych barw. To po prostu HYGGE, czyli uczucie ciepła i spokoju, które pojawia się, gdy jesteś w otoczeniu ludzi, z którymi czujesz się swobodnie… i w miejscu, które pozwala na błogi relaks.

W budownictwie styl skandynawski to prosty sposób na stworzenie przytulnego i harmonijnego domu, który sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Warto dodać, że dom w stylu skandynawskim to także odzwierciedlenie kultury, tradycji i klimatu krajów skandynawskich skąd pochodzi – gdzie natura odgrywa ważną rolę, a długie i surowe zimy wymagają wyjątkowo praktycznych rozwiązań.

W artykule przyjrzymy się bliżej temu wyjątkowemu stylowi i postaramy się zainspirować Was do stworzenia pięknego i praktycznego scandi-domu. Czytaj dalej i poznaj pięć głównych cech projektu domu w stylu skandynawskim.

Minimalistyczna forma i prosta konstrukcja domu w stylu skandynawskim

Projekt domu w stylu skandynawskim cechuje się minimalizmem i prostotą formy. Przy projektowaniu tego rodzaju domów zwraca się uwagę na funkcjonalność, minimalną ilość detali i wykorzystanie naturalnych materiałów. Dominują tutaj proste kształty bez ozdób i nadmiernych detali architektonicznych.

Aby stworzyć minimalistyczną formę i prostą konstrukcję domu w stylu skandynawskim, warto skupić się na kilku istotnych elementach:

  1. Kształt i proporcje budynku powinny być proste i harmonijne. Warto zwrócić uwagę na proporcje okien oraz drzwi, które powinny być dobrze wyważone i proporcjonalne do rozmiaru budynku.
  2. Kolorystyka budynku powinna być stonowana – styl scandi to naturalne odcienie i kolory ziemi takie jak biel, szarość, brąz czy beż. Odnajdą się tu także naturalne materiały –  drewno, kamień czy surowa cegła.
  3. Na zewnątrz domu warto zastosować prostą i minimalistyczną aranżację ogrodu, z roślinami wpisującymi się w otaczający dom krajobraz.

Jasne i przestronne wnętrza w domu skandynawskim

Skandynawski styl to przede wszystkim jasne, przestronne i dobrze doświetlone wnętrza. Duże okna to wizytówka domów w stylu skandynawskim. Często w całości przylegające do podłogi, a nawet zajmujące przestrzeń całej fasady, nowoczesne przeszklenia umożliwiają wejście ogromu naturalnego światła do domu. W celu uzyskania maksymalnego efektu, ściany często malowane są na jasne, neutralne kolory.

Rozplanowanie wnętrza domu w stylu skandynawskim powinno być przestronne i funkcjonalne, z naciskiem na minimalizm i prostotę formy. Warto unikać zbędnych ozdób i akcentów, skupiając się przede wszystkim na wygodzie. W skandynawskim stylu najprościej mówiąc: mniej znaczy więcej. Zamiast wielu dekoracji, warto postawić na kilka efektownych akcentów, takich jak duże wazony lub oryginalne lampy dające delikatne, ciepłe światło. W domu scandi wszelkie ozdobniki są nieistotne i nie uświadczysz w nim zatłoczonych wnętrz – króluje tu natomiast przestrzeń, którą czujesz wszystkimi zmysłami!

Wykorzystanie naturalnych materiałów

Jedną z cech charakterystycznych stylu skandynawskiego jest wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, szkło i metal, a w aranżacjach wnętrz dodatkowo skóry, lnu czy wełny. Dzięki tym akcentom wnętrze domu staje się przytulne i harmonijne, a jednocześnie proste i minimalistyczne.

Drewno w stylu skandynawskim jest szczególnie ważnym materiałem. W aranżacjach wnętrz dodaje im odrobiny  ciepła, ale jest także używane do budowy ścian, podłóg, schodów i mebli.

Kamień w domach skandynawskich stosowany jest do budowy kominków, kuchni i łazienek. To szlachetny materiał wykończeniowy, który jest przy tym trwały i łatwy do utrzymania w czystości.

Szkło to w domach scandi głównie okna, barierki przy schodach czy wszelkie przegrody wewnątrz domu. Ma za zadanie podkreślać nowoczesną przestrzeń i pięknie przepuszcza naturalne światło.

Wełna – oprócz wełnianych dodatków aranżacyjnych – często jest stosowana do izolacji termicznej i akustycznej poddaszy i ścian w domach skandynawskich.

Jak widzisz, naturalne materiały są podstawą w domach skandynawskich! Zapewniają trwałość, estetykę oraz przyjazne dla środowiska rozwiązania – zgodne z filozofią scandi.

Funkcjonalna aranżacja przestrzeni w domu skandynawskim

Funkcjonalna aranżacja przestrzeni w domu skandynawskim charakteryzuje się minimalistycznym i estetycznym podejściem do projektowania wnętrz. Projekt domu w stylu skandynawskim skupia się na maksymalnej funkcjonalności i ergonomicznym ułożeniu przestrzeni. Proste, przestronne wnętrza domu często są podzielone na strefy takie jak otwarta część dzienna oraz ta intymna – sypialniana.

Skandynawski styl to także wyjątkowo praktyczne rozwiązania. Wszystko musi być tu dobrze przemyślane i zaprojektowane z myślą o nadrzędnej funkcjonalności, która przeważa nad dodatkami i ilością przedmiotów.

Ogrzewanie i izolacja domu w stylu skandynawskim

Każdy dom w stylu skandynawskim zaprojektowany jest tak, aby zapewnić ciepło i wygodę mieszkańcom w niesprzyjających warunkach klimatycznych. W związku z tym, izolacja i ogrzewanie są kluczowe dla skutecznego i energooszczędnego funkcjonowania domu w klimacie północnym, skąd styl ten pochodzi.

Izolacja jest ważnym elementem w domu skandynawskim, ponieważ pozwala na zachowanie ciepła wewnątrz budynku i ograniczenie jego utraty przez ściany, dach i podłogi. Aby uzyskać najlepszą izolację termiczną, skandynawskie domy są zazwyczaj budowane z grubych ścian, które są wypełnione materiałami izolacyjnymi, takimi jak wełna mineralna lub celuloza. Również okna i drzwi charakteryzują się dobrą izolacyjnością, co pomaga w zachowaniu ciepła wewnątrz domu.

Ogrzewanie w skandynawskim domu jest zazwyczaj oparte na energii elektrycznej lub gazie ziemnym, a systemy grzewcze projektowane są tak, aby działać jak najbardziej efektywnie i energooszczędnie. Domy skandynawskie często mają również systemy wentylacyjne z odzyskiem energii, co pozwala na odzyskanie ciepła z powietrza wentylacyjnego i wykorzystanie go do ogrzewania powietrza w domu.

W skandynawskim domu ważne są również inne elementy, takie jak np. ogrzewanie podłogowe, które zapewnia komfort cieplny w całym domu.

Projekt domu MODERN HOUSE w stylu skandynawskim

Jeśli czujesz, że styl skandynawski jest bliski Twojemu sercu, zachęcamy Cię do sprawdzenia propozycji domów skandynawskich z kolekcji domów MODERN HOUSE.

MODERN HOUSE NEW HOUSE 702

Nowoczesna parterówka w skandynawskim stylu NEW HOUSE 702 jest idealnym przykładem minimalistycznej i funkcjonalnej architektury. Dlaczego tak uważamy? Skandynawski styl zawsze kładzie nacisk na prostotę oraz neutralne kolory i to właśnie można zobaczyć w przypadku tego projektu.

Nieskomplikowaną bryłę tego nowoczesnego domu zdobi równie nieskomplikowana elewacja zaaranżowana w myśl zasady „less is more” – z wykorzystaniem białego tynku i naturalnego drewna. Tył budynku dodatkowo dopełniają duże przeszklenia, które pozwolą domownikom delektować się widokiem na najbliższe otoczenie.

Warto wspomnieć, że New House 702 zapewni swoim przyszłym mieszkańcom zaciszne miejsce od strony ogrodu, które – jak to w stylu scandi – połączy Cię z naturą. Znajduje się tam zaciszny taras, czyli idealne miejsce do relaksu i rekreacji na świeżym powietrzu.

MODERN HOUSE NEW HOUSE 714

Gotowy projekt domu parterowego o powierzchni 117 m2 Modern House New House 714

Jeśli zależy Ci na pięknej estetyce bryły nowego domu, dużych oknach i umiłowaniu przestrzeni, warto przyjrzeć się bliżej projektowi New House 714. Ten nowoczesny, jednopiętrowy dom z wysokim sufitem, w pełni zaaranżowany został w stylu skandynawskim. Dzięki niesamowicie dobrze skomponowanej elewacji, która składa się tutaj z antracytowego łupka kamiennego ocieplonego jasnym drewnem i białym tynkiem na ozdobnym belkowaniu, dom ten od pierwszego spojrzenia skupia uwagę wszystkich.

Wchodząc do jego wnętrza widzisz od razu jaki aspekt jest tu najważniejszy. A jest to poczucie wolnej przestrzeni, która dużym oknem wychodzi do ogrodu, poza ramy budynku. Tylko spójrz…

MODERN HOUSE NEW HOUSE 758 G1

Idealny dom jest wyrazem Twojej osobowości – miejscem, w którym tworzysz wspomnienia, rozwijasz się i witasz przyszłość w rodzinnej atmosferze. I to właśnie definicja skandynawskiego hygge, którą odnajdziesz w nowoczesnym projekcie New House 758 G1. Naszą wizją przy tworzeniu tego projektu było stworzenie przestrzeni pokazującej piękno przyrody i czystą, prostą odsłonę nowoczesnej architektury.  Chcieliśmy tu idealnie zaprezentować sedno stylu skandynawskiego w połączeniu z nowoczesnością MODERN HOUSE. Wynikową tych wszystkich działań jest właśnie New House 758 G1, w którym możesz cieszyć się tym co na zewnątrz, a jednocześnie spokojnie odpoczywać w środku.

Sprawdź czy to Twój wymarzony scandi dom!

MODERN HOUSE NEW HOUSE 758 G1

Twój dom MODERN HOUSE w stylu skandynawskim

Domy skandynawskie to nie tylko piękne i funkcjonalne budynki, ale także wspaniałe rozwiązania dla osób szukających nowoczesnego, minimalistycznego stylu, który łączy w sobie prostotę z elegancją.

W kolekcji domów MODERN HOUSE znajdziesz wiele różnych projektów – także tych w stylu scandi – dopasowanych do różnych potrzeb i wymagań. A wszystkie z nich starannie zaprojektowane z myślą o harmonii pomiędzy funkcjonalnością, a estetyką. Sprawdź przykładowe propozycje, które dla Ciebie przygotowaliśmy… jesteśmy pewni, że znajdziesz tu swój przyszły dom!