Skandynawska inspiracja: Brick House nowością w Modern House
Do grona nowoczesnych projektów Modern House dołącza szczególna propozycja. Już na pierwszy rzut oka widać, jak bardzo różni się od naszych dotychczasowych rozwiązań. Seria Brick House to przyciągające uwagę projekty, które swoje korzenie biorą z podróży Jacka Niebieszczańskiego po Danii.
Marzenie o nowoczesnym domu
Naszym nadrzędnym zadaniem jest spełnianie Waszych marzeń o nowoczesnym domu, w którym razem ze swoją rodziną chcecie spędzić życie. To zadanie realizujemy za pomocą różnych architektonicznych rozwiązań, stale bazując na zasadzie „less is more”. Nie boimy się nowych pomysłów. Uważamy, że piękno można stworzyć na wiele sposobów. I właśnie dowodem takiego otwartego podejścia i poszukiwania architektonicznej estetyki jest seria Brick House.
Z ziemi duńskiej do Polski
Pomysł na te projekty to efekt podróży Jacka, założyciela Modern House, do Danii. Tamtejsze budynki z ceglaną elewacją były tym, co skutecznie przyciągnęło jego uwagę. Oglądając kolejne charakterystyczne domy z płaskim dachem, coraz bardziej doceniał prostotę tej bryły, znakomicie wkomponowującej się w duński krajobraz. Cegła jako podstawowy budulec zdawała się czymś tak naturalnym i oczywistym dla tamtejszych domów – czy to parterowych, czy to piętrowych – że można by pomyśleć, że jest ona narodowym skarbem Duńczyków.
Prostota cegły jako zaprzeczenie wymyślnych form, wyszukanych materiałów znakomicie wkomponowała się w kultywowaną przez nas architektoniczną myśl „less is more”.
Długo wyczekiwana premiera
Jak każdy dobry pomysł, tak i ten potrzebował czasu, żeby dojrzeć. Brick House na swoją premierę czekał niecałe cztery lata. Dopiero po tym czasie ta idea na projekt nowoczesnego domu mogła się urzeczywistnić. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że każdy z projektów Modern House ma odpowiadać na Wasze konkretne potrzeby. Nie projektujemy dla samej sztuki projektowania. Projektujemy dla sztuki życia – po to, aby Wasze życie w domach Modern House było sztuką.
Przez te kilka lat, gdy Brick House był tylko ideą zrodzoną w architektonicznym umyśle Jacka, na polskim rynku nie było zapotrzebowania na domy z ceglaną elewacją. Był to ten moment w naszej historii, gdy cegła wciąż kojarzyła się nadwiślańskiemu społeczeństwu z dawnymi i niekoniecznie dobrymi czasami. To wciąż jeszcze był ten moment, gdy niepozorna cegła stanowiła synonim cokołów z płytki klinkierowej.
Ceglana elewacja, mocne fundamenty
Cegła przetrzymała cierpliwie okres swojej niepopularności. I zdaje się, że powraca do łask. Polacy coraz śmielej decydują się na właśnie ceglane elewacje. To dobry moment na premierę Brick House. Trudno przewidzieć, czy budowane w ten sposób domy staną się tak popularnym trendem jak nowoczesne stodoły. Ale – dlaczego nie miałoby się tak właśnie stać?
BrickHouse ma wiele zalet. Oprócz swojej unikalnej, wyrazistej, a mimo to stonowanej stylistyki, ceglana elewacja jest w zasadzie bezobsługowa. Nie wymaga konserwacji, co znacząco obniża koszty utrzymania domu i eliminuje z domowego budżetu większość wydatków, które trzeba by ponieść na czyszczenie czy renowację. Ceglana elewacja jest także bardzo trwała, co w kontekście każdego domu jest argumentem nie do przeceniania. Mówiąc o oszczędnościach – zastosowane w BrickHouse rozwiązania energooszczędne (doskonałe ocieplenie ścian, podłóg i dachu, ogrzewanie podłogowe i system wentylacji mechanicznej) są z pewnością przyjazne kieszeni domowników.
Zaletą domów BrickHouse jest przede wszystkim funkcjonalność, to na co stawiamy na pierwszym miejscu projektując domy dla naszych klientów.
Czy taki dom może mieć jakieś wady? Z uwagi na trwałość cegły i jej szczególne właściwości, budowa domu z elewacją tego typu właśnie na pewno będzie droższa. Pocieszające jest to, że stanowić to będzie jednorazowy wydatek. A że nowoczesny dom jest inwestycją na wiele, wiele lat, to… można z tą drobną niedogodnością jakoś się pogodzić.