Nowoczesna kuchnia otwarta na kulinarne pomysły

Style gotowania mogą być różne: niektórzy lubią kuchnię śródziemnomorską, inni stawiają na kuchnię fusion, jeszcze inni z powodów dietetycznych specjalizują się w daniach keto czy potrawach z nurtu paleo. Ale wszyscy marzą o tym, aby swoje posiłki przygotowywać w nowoczesnej, przyjaznej kuchni. Takiej, jak w domach Modern House.

Przytulna kuchnia w ciepłych barwach projekt NewHouse 702

Mówi się nieraz, że to kuchenne pomieszczenie jest sercem domu. Że to tam najczęściej gromadzą się domownicy, że to tam odbywa się najwięcej rozmów, że to wreszcie tam powstają posiłki, które zjadane przy wspólnym rodzinnym stole dają nam luksus spędzania wspólnego czasu. Kuchnie są też o tyle istotne, że bez jedzenia nikt z nas nie wytrzyma zbyt długo. Poradzimy sobie z brakiem tarasu bądź garażu, ale nie wytrzymamy przecież bez miejsca, w którym moglibyśmy przygotować sobie śniadanie, obiad czy kolację.

Architekci Modern House doskonale rozumieją kluczową rolę kuchni dla codziennego komfortu mieszkańców nowoczesnych domów. Dlatego każdorazowo, projektując nowy dom do katalogu Modern House, poświęcają dużo czasu na przygotowanie kuchni właśnie. Na co zwracają szczególną uwagę? Jakie są kluczowe elementy, które mają największy wpływ na finalny kształt kuchni?

Aby było blisko…

Znakomita część nowoczesnych domów powstających w naszej pracowni dzieli się na dwie części: część dzienną, otwartą i ogólnodostępną zarówno dla domowników, jak i dla gości, a także na część prywatną, do której wstęp mają już tylko sami mieszkańcy. W tej drugiej części znaleźć można przede wszystkim sypialnie oraz pomieszczenia gospodarcze. Kuchnia jest zawsze lokowana w tej pierwszej, w bliskości takich miejsc, gdzie najczęściej gromadzą się domownicy i goście. To wszystko po to, aby przygotowywane posiłki mogły jak najszybciej trafić na stół, zaspokajając apetyt zgromadzonych przy nim ludzi.

Dlatego właśnie kuchnie projektowane w nowoczesnych domach Modern House zawsze znajdują się w bezpośredniej bliskości salonu czy tarasu. Wszak i na tarasie, gdy pogoda dopisuje, można urządzić lunch Dzięki temu, że w wielu domach Modern House tarasy są zadaszone, to w kulinarnej uczcie nie przeszkodzi nawet dokazujące, mocno grzejące słońce.

Przeczytaj nasz artykułJaki powinien być nowoczesny taras? Aranżacja strefy tarasowej w domu

… przyjemnie…

Od dawien dawna ludzie gromadzili się przy ogniskach, aby wzmacniać swoje relacje czy zaznać bliskości towarzyszy. Jedzenie od zawsze było swego rodzaju ceremonią, celebracją czy procesem socjalizującym poszczególnych ludzi tworzących mniejszą lub większą społeczność. W naszym DNA mamy zakodowane, że przy jedzeniu lub jego przygotowywaniu dobrze się rozmawia. W naszym DNA mamy zakodowane, że przy jedzeniu chcemy rozmawiać, że czujemy taką potrzebę.

Stąd w domach Modern House kuchnie są otwartymi przestrzeniami. Ktoś, kto przygotowuje posiłek dla swoich bliskich, przyjaciół bądź znajomych, nie jest od nich odizolowany. Przeciwnie – kontakt między nimi a osobami siedzącymi na sofach w salonie jest utrzymany – przeczytaj artykuł – Kreując przestrzeń – jak zaaranżować wnętrze w nowoczesnym domu. Stworzone są warunki sprzyjające rozmowie, wymianie myśli. Co więcej, przestronne kuchnie w domach Modern House mogą pomieścić na swoich powierzchniach więcej niż tylko jedną osobę odpowiedzialną za gotowanie. Domownicy czy goście mogą swobodnie do niej dołączyć, aby pomóc, zagadać, a może i zrobić ciekawe zdjęcia na Instagrama, dokumentujące czyjś kulinarny kunszt. W takiej kuchni jest miejsce, aby razem wypić kawę i swobodnie porozmawiać.

…i wygodnie

Ale salon, pokój dzienny czy taras nie są jedynymi pomieszczeniami, w pobliżu których architekci Modern House projektują kuchnie. Równie istotne dla komfortu przygotowywania posiłków są takie miejsca jak spiżarnia, schowki czy pomieszczenia gospodarcze. Także one lokowane są tuż obok kuchni, aby nie trzeba było marnować wiele czasu w poszukiwaniu składników czy urządzeń kuchennych. Bliskość schowków pomaga także w utrzymaniu porządku w kuchni. Łatwo jest zachować niezbędną przestrzeń i ład, gdy ma się do dyspozycji przestrzeń, która z łatwością pomieści wszystkie garnki, sprzęty AGD oraz inne przedmioty niezbędne w przygotowywaniu potraw.

To właśnie trzy fundamenty dobrze zaprojektowanej kuchni. Wszystkie one za każdym razem wpływają na to, jak architekci Modern House zaplanują lokalizację kuchni względem innych pomieszczeń w naszych domach.