6 kroków do własnego domu

6 kroków do zamieszkania we własnym domu

Jak wygląda droga do zamieszkania we własnym domu? Czy decydując się na budowę swojego marzenia wiesz tak naprawdę jak się do tego przygotować? Dobry plan to podstawa i pewne dotarcie do celu. W dzisiejszym artykule przejdziemy wspólnie ścieżkę do spełnienia Twojego marzenia. 
Mamy 6 przystanków, sprawdź co nas czeka. 🙂

Wybór i zakup działki

Wybór i zakup działki

Pierwszym i jednym z najbardziej oczywistych kroków do budowy własnego domu jest wybór i zakup działki. Tej wymarzonej, którą widzicie w swoich rodzinnych marzeniach i dobrze już znacie. Oczekiwania co do tego jak działka powinna wyglądać bywają różne. Niektórzy chcą swój dom zlokalizować blisko centrum miasta, w wygodnej odległości do wszelkich rozrywek i usług. Inni natomiast stawiają na ciszę i widok na las czy jezioro. Lokalizacja działki to przecież klucz do wyśnionego życia! Ale zwróć też uwagę na jej wielkość i kształt. Czy jest na niej miejsce na dom, garaż, słoneczny taras i ogród pełen kwiatów? Może zmieści się też przydomowy basen albo stylowa szklarnia do uprawy własnych pomidorów? Do wypełnienia wszystkich oczekiwanych przez Ciebie funkcji potrzeba przestrzeni, a działka musi Ci ją zapewnić. Pamiętaj jednak, że finalny zakup to wypadkowa oczekiwań i możliwości jakie daje Ci rynek nieruchomości. Działki bliżej centrum miast będą zazwyczaj mniejsze. Odpowiedz więc sobie na pytanie na czym najbardziej Ci zależy – i w ten sposób dobierz parcelę. To Ty wiesz najlepiej o czym śnisz. Rozejrzyj się wokół. Wymarzonej działki może nie być jeszcze w serwisach ogłoszeniowych, ale może spacerując po wybranej okolicy przypadkowo natrafisz na baner SPRZEDAM. Porozmawiaj koniecznie z mieszkańcami! Może znają akurat kogoś kto planuje sprzedaż i w ten sposób uda Ci się kupić działkę, o której marzyliście. Jeżeli codzienne obowiązki nie pozwalają Ci jednak na aktywne poszukiwania, możesz skorzystać z usług lokalnych pośredników nieruchomości.

Wybór projektu domu

Masz już swoją wymarzoną działkę. Wiesz też co chcesz na niej wybudować – swój wymarzony dom! 🙂 Zaczynasz więc poszukiwania idealnego gotowego projektu domu. Ale od czego zacząć? Określ jakie oczekiwania ma Twoja rodzina – najłatwiej zacząć od ilości pomieszczeń i ich funkcji. Każdy z domowników powinien mieć przecież własną przestrzeń do życia i rozwijania swoich pasji. Znacie się doskonale i najlepiej wiecie jaki styl życia prowadzicie. Wykorzystaj tę wiedzę!

Ustalona przez Ciebie ilość pokoi da Ci orientacyjną informację jakiej powierzchni domu potrzebujesz. Tę informację skonfrontuj z powierzchnią posiadanej działki. Szczególnie istotne jest to przy działkach mniejszych lub o nietypowym kształcie. W tej sytuacji może to dom piętrowy lub z poddaszem pomieści wszystkie funkcje, które zakładasz? A może potrzebny Ci będzie projekt domu na wąską działkę? Mamy takie w ofercie – poznaj nowoczesne propozycje Modern House >>

Jednak funkcjonalny projekt domu to nie tylko właściwa ilość pomieszczeń, ale również sprawna komunikacja między nimi. Sprawdź czy wygodnie będzie Ci się poruszać po wybranym domu analizując jego rozkład. Czy pod ręką masz wszystkie niezbędne funkcje, na których Ci zależy? Czy np. przejście z zakupami z garażu do spiżarni będzie praktyczne? Czy wiatrołap ma wystarczającą powierzchnię, aby wygodnie ściągnąć kurtkę po wejściu do domu – również w kilka osób jednocześnie? Czy garderoba przy sypialni jest pojemna i ustawna? Odpowiedzi na wszystkie te pytania dadzą Ci obraz tego, czy wybrany projekt domu będzie funkcjonalny i po prostu dla Ciebie.

W następnym kroku odpowiedz sobie na pytanie jaki styl architektoniczny jest Twoim ulubionym, a następnie na tej podstawie wybierz biuro architektoniczne, z którego oferty wybierzesz swój wymarzony projekt domu. Każdy architekt ma swój charakterystyczny styl i to od Ciebie zależy na kogo postawisz. W Modern House tworzymy projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych, w których łączymy funkcję, wygodę i piękne detale architektoniczne. Zachęcamy Cię do wybrania domu katalogowego z naszej oferty! Modern House to kombinacja nowoczesnej wizji i ponadczasowego budownictwa.

Nie bez znaczenia będzie budżet jaki masz zaplanowany na budowę. Większy dom to najczęściej większe koszty, które musisz wziąć pod uwagę. Tutaj z pomocą przychodzą Ci gotowe projekty domów Modern House, dla których opracowaliśmy uproszczone kosztorysy inwestorskie. Dzięki nim już na etapie wyboru projektu będziesz w stanie określić widełki kosztowe jego budowy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jakie są koszty budowy domu jednorodzinnego w 2023 roku i jak rozplanować budżet budowy zajrzyj do naszego artykułu w tym temacie! >>

Efektywność energetyczna to temat na czasie. Koniecznie sprawdź czy wybrany przez Ciebie projekt domu jest energooszczędny i czy spełnia obowiązujące normy efektywności energetycznej. Zgodnie z obowiązującym prawem każdy projekt zgłoszony do realizacji musi spełniać ustawowe warunki techniczne, tzw. WT 2021. Projekty Modern House dostosowane są do wszystkich obowiązujących norm i wytycznych budowlanych. W naszej pracowni masz pewność, że wybierasz projekt zgodny z najnowszymi technologiami.

Wybór projektu domu

Formalności urzędowe przy budowie domu

Wszyscy działamy w granicach prawa. Podczas procesu budowy domu również, dlatego nie zapomnij o dopełnieniu obowiązków urzędowych. Do rozpoczęcia budowy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Kompletny wniosek o jego wydanie złóż do Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego. Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć wraz z projektem budowlanym i innymi dokumentami, takimi jak mapa do celów projektowych lub decyzja o warunkach zabudowy.

Koniecznie zweryfikuj wniosek w celu sprawdzenia czy wszystkie załączniki zostały dołączone. Jeśli Twój wniosek nie spełnia wymagań bądź jest niekompletny, otrzymasz stosowną odpowiedź z Urzędu z wezwaniem do uzupełnienia dokumentacji. Pamiętaj, że Starostwo Powiatowe ma 65 dni na odpowiedź.

W zależności od lokalizacji budowy i charakteru projektu, mogą być wymagane inne formalności, takie jak zgoda sąsiadów, pozwolenie na wycinkę drzew lub uzgodnienia związane z dostawą mediów, wodociągami i kanalizacją. Każdy przypadek jest indywidualny i zależny od wielu czynników. Wszystkie brakujące dokumenty wydłużają procedurę urzędową, a przecież swoją budowę chcesz rozpocząć jak najszybciej! Nie bagatelizuj więc „papierologii” i zadbaj o to, by uzyskanie wszystkich uzgodnień i pozwoleń przebiegło sprawnie i bezproblemowo.

Formalności urzędowe przy budowie domu

Budowa Twojego domu

Masz to! Wszystkie etapy przygotowania do budowy są już za Tobą i możesz wbijać pierwszą, symboliczną łopatę! Od czego zaczynasz? Przygotowanie placu budowy to ważny krok. Zadbaj o ogrodzenie działki (najczęściej tymczasowe), które pozwoli zabezpieczyć teren budowy przed nieproszonymi gośćmi i już na wstępnym etapie wyznaczy widoczne granice działki. Operator koparki nie może przecież znać granic Twojej działki, jeśli ich nie zaznaczysz w terenie. 😉  Unikniesz w ten sposób np. wjazdu ciężkiego sprzętu „przez pomyłkę” na działkę sąsiada. Pozostając nadal w temacie koparek – prace ziemne to pierwszy moment, podczas którego zobaczysz widoczny zarys Twojego nowego domu. W zależności od wybranej technologii posadowienia, wykop pod fundament będzie się różnił, ale kształt zewnętrzny i lokalizacja na działce wskażą Ci już bezsprzecznie rozpoczęcie właściwej budowy.

Teraz pora na wznoszenie ścian i pierwsze przechadzki po swoim nowym domu. Czy taki był w Twoich wyobrażeniach? Jest to ostatni moment na wprowadzenie ewentualnych poprawek np. w układzie ścianek działowych czy drzwi wewnętrznych.

Gdy wszystkie przegrody są już gotowe przychodzi czas na strop. Jest to jeden z ważniejszych fragmentów gotowego budynku i warto zadbać o właściwe jego wykonanie. Późniejsze poprawki w tym elemencie są trudne i mogą być bardzo kosztowne.

Pokrycie dachu to temat rzeka, a technologii jego wykonania jest całkiem sporo (począwszy od stropodachów, przez dachówki ceramiczne czy cementowe, na różnych typach blach kończąc). Wybór nie jest łatwy, a często trzeba go dokonać już na etapie projektowania. W pracowni projektów gotowych Modern House chcemy Ci ten wybór ułatwić. Jeżeli trudno Ci podjąć decyzję co do typu pokrycia dachu skontaktuj się z naszymi doradcami klienta, którzy z pewnością pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości i doradzą najlepsze rozwiązanie.

Nowoczesny dom to najczęściej duże, panoramiczne przeszklenia – często z drzwiami przesuwnymi, szczególnie od strony ogrodowej. Korzystamy z nich na co dzień, więc elementy te muszą z nami płynnie i bezusterkowo współpracować. Dlatego wybierz okna w sprawdzonej technologii i od renomowanych producentów. Nie warto szukać tutaj oszczędności.

Wykończenie Twojego domu

Masz już tzw. stan surowy zamknięty, więc przed Tobą jego wykończenie. Zanim jednak skupisz się na kolorystyce ścian i wieszaniu rodzinnych zdjęć na ścianach, zajmij się technicznymi aspektami Twojego nowego domu. Mamy tu na myśli instalacje takie jak ogrzewanie, wentylacja czy elektryka. To od nich w dużej mierze zależą funkcjonalność i koszty eksploatacji budynku. Co wpłynie na nie najbardziej? Sposób ogrzewania jest tutaj kluczowy, dobrze więc go przemyśl na tym etapie.

A bez jakich instalacji nie może się obejść nowoczesny dom jednorodzinny? Dużo tutaj zależy od indywidualnych potrzeb jego mieszkańców. Często decydujemy się na rozwiązania podnoszące wygodę użytkowania (jak np. odkurzacz centralny) albo wpływające na poczucie bezpieczeństwa (czujniki zalania lub monitoring zewnętrzny). Na popularności zyskuje również wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która oprócz zapewnienia komfortu mieszkania, jednocześnie obniża koszty ogrzewania domu.

Teraz przed Tobą najprzyjemniejsza dla oka cześć budowy – wybór materiałów wykończeniowych. Ich mnogość potrafi przyprawić o zawrót głowy, jednak z pewnością sprawi Ci to wiele radości! Od podłogi do sufitu możemy przebierać w rozwiązaniach, stylach i kolorach. Deski podłogowe czy panele winylowe? Meble drewniane czy lakierowane? Tapety czy farba? To dylematy, które na pewno będziesz mieć. W mnogości rozwiązań łatwo się pogubić, dlatego w Modern House nasze projekty domów możesz oglądać także od środka. 🙂 Dla większości gotowych projektów udostępniamy Ci nasze pomysły na aranżacje nowoczesnych wnętrz, co powinno Ci pomóc wyobrazić sobie własny dom. Zainspiruj się wnętrzami naszych projektów New House, a nawet odtwórz je u siebie 1:1 – wręcz Cię do tego zachęcamy!

Droga do własnego domu z Modern House

Jak widzisz to tylko 6 kroków do spełnienia największego marzenia. Oczywiście 6 bardzo ważnych i angażujących kroków, jednak cel jest wart całej tej wyboistej ścieżki. W Modern House przejdziemy przez wszystkie te etapy wspólnie, a na każdym z nich możesz liczyć na naszą pomoc i profesjonalne doradztwo.

Czy masz już swój wymarzony gotowy projekt domu Modern House? 🙂

Kamila Banajska Socha copywriter, social media specjalist Modern House