Basen, że chapeau bas! Najdłuższy podwieszany basen otwarty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W nowo otwartych bliźniaczych wieżach One Za’abeel od niedawna zażywać można kąpieli w najdłuższym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podwieszanym basenie Infinity. Jego długość wynosi 120 metrów.

Jak to jest zrobione?

Wspornik jest elementem architektonicznym lub konstrukcyjnym, pełniącym funkcję podporową. W architekturze jego zadaniem jest podtrzymanie elementu wystającego przed lico ściany wewnątrz (np. żebra sklepienia, posąg, parapet itp.) lub na zewnątrz (balkon, wykusz, pomost) budynku. Właśnie na takim jednym wsporniku zamontowany jest basen w UAE.

To konstrukcja, która jest połączona tylko na jednym końcu i wystaje poziomo bez podparcia, jak deska do nurkowania. Element w One Za’abeel jest częścią konstrukcji o długości 230 metrów, znanej jako „The Link”, ze wspornikiem wystającym 67,5 metra ponad miasto.

Łącznik lewitujący w powietrzu

Jak mówi Fadi Jabri, dyrektor generalny Nikken Sekkei Dubai, biura architektonicznego odpowiedzialnego za budynek, „The Link” łączy dwie wieże luksusowego kompleksu, zapewniając przestrzeń dla wspólnych obiektów i udogodnień związanych ze stylem życia.

„Lewitujący w powietrzu”, gigantyczny szklany korytarz jest cudem inżynierii – ale nie jest tylko na pokaz – zaznacza Jabri.

Teren, na którym stoją wieże One Za’abeel, przecina sześciopasmowa autostrada. Oznacza to, że budowa obiektów na poziomie gruntu nie była możliwa. Co więc zrobiono? Deweloperzy nieruchomości wynegocjowali wykorzystanie przestrzeni poniżej i powyżej drogi, co pozwoliło im połączyć dwie wieże z centrum handlowym poniżej drogi i łącznikiem powyżej.

Wysoki i szeroki na dwadzieścia pięć metrów wspornik składa się z trzech pięter i jest kluczowym miejscem dla gości hotelowych i mieszkańców budynku. Basen ma służyć jako swoisty plac zabaw dla mieszkańców i gości, wynagradzając im w ten sposób brak plaży czy innych wodnych atrakcji.

Jak mówią architekci odpowiadający za basen, inspiracją dla niego były tętniące życiem ulice dużych miast na całym świecie. Sam The Link to futurystyczny bulwar. Ponoć spacerując jego środkiem, jest się wystawionym na wiele różnorodnych pokus kulinarnych.

Spośród ośmiu restauracji The Link można wymienić m.in. Tapasake, restauracja Nikkei przy basenie serwująca dania kuchni japońsko-peruwiańskiej. Na jednym końcu znajduje się restauracja z tarasem i miejscami do siedzenia wewnątrz, a na drugim działa klub basenowy z kabinami VIP, leżakami i leżankami.

Nurkowanie pośród chmur

To a propos spacerowania. A jakie doznania towarzyszą pływaniu? Basen nie ma krawędzi, dno jest również przezroczyste. Dlatego trudno się dziwić, że będąc w wodzie, można poczuć się tak, jak gdyby lewitowało się wśród chmur i z widokiem na miasto poniżej.

Wyjątkowe miejsce do kąpieli z regulowaną temperaturą i podwodnymi głośnikami jest dostępne dla gości hotelowych i mieszkańców One Za’abeel, choć turyści i mieszkańcy Dubaju mogą uzyskać dostęp do basenu za pomocą całodniowego karnetu. Ile trzeba zapłacić za taką przyjemność? Najniższa cena startuje od poziomu 1000 dirhamów (272 USD) za osobę i wzrasta do 10 000 USD za kabiny VIP, które są wyposażone we własny system nagłośnienia, klimatyzację, prysznice, jadalnie i prywatny ogród.

Ale jest jeszcze kilka innych ciekawych miejsc w Dubaju, gdzie można się pokąpać. W 2021 roku Aura Skypool stał się najwyższym na świecie 360-stopniowym basenem bez krawędzi, a najwyższym na świecie basenem bez krawędzi wewnątrz budynku jest 293,9-metrowy basen na 77. piętrze Address Beach Resort w Dubai’s Jumeirah Gate.