Wybierając projekt domu – czy garaż to konieczność dla ochrony Twojego samochodu?

W dzisiejszych czasach wybór projektu domu to nie lada wyzwanie, wiążące się się z szeregiem decyzji wpływających w dalszej perspektywie na nasze codzienne życie i wygodę. Jednym z aspektów wymagających rozpatrzenia podczas planowania nowego domu jest pytanie, czy garaż to konieczność, czy też tylko luksusowa opcja. Kwestia ta budzi wiele rozbieżności wśród inwestorów, ponieważ z jednej strony garaż stanowi praktyczne miejsce do parkowania samochodu, przechowywania narzędzi, czy innych cennych przedmiotów, a z drugiej strony jego budowa to dodatkowy koszt oraz ograniczenie przestrzeni na działce.

W naszym artykule przyjrzymy się temu dylematowi, zastanawiając się, czy garaż to naprawdę niezbędny element projektu domu w kontekście ochrony naszego pojazdu i jakie korzyści niesie ze sobą ta inwestycja. Czy warto budować własny garaż, czy może istnieją alternatywne rozwiązania, które pozwalają zadbać o nasz samochód równie efektywnie? To pytania, na które postaramy się odpowiedzieć, kierując uwagę przede wszystkim na indywidualne potrzeby i preferencje każdego z nas.

Zalety garażu w bryle budynku – wygoda i ochrona

Pierwszą myślą w temacie miejsca do parkowania samochodu w domu jednorodzinnym jest garaż w bryle budynku. Rozwiązanie to stosuje się z powodzeniem od lat, a pomieszczenia te przybierają różne formy i rozmiary. Do niedawna popularnym rozwiązaniem były garaże poniżej poziomu terenu (w piwnicy lub suterenie), jednak obecnie najczęściej wybiera się projekty z wygodniejszą formą garażu – na poziomie parteru domu. Pozwala to wygodnie wykorzystywać garaż nie tylko do parkowania auta, ale również do podręcznego przechowywania narzędzi ogrodowych, sprzętu sportowego, rowerów, a nawet domowych przetworów. Ulokowanie garażu w bryle budynku pozwala nam „suchą stopą” przejść po potrzebne przedmioty, a garażowa przestrzeń stanowi niejako przedłużenie wnętrza domu.

Ale wygoda to nie wszystko. 🙂 Jakie jeszcze zalety ma garaż przy domu? Jest to przede wszystkim ochrona naszych czterech kółek. Mamy tu na myśli nie tylko oczywistą ochronę przed mrozem, śniegiem, gradem i innymi czynnikami atmosferycznymi mogącymi zagrażać kondycji pojazdu. Pod uwagę trzeba również wziąć ochronę przed kradzieżą i wandalizmem. Drzwi garażu to bardzo skuteczne narzędzie do ochrony dobytku i zwiększenia poczucia bezpieczeństwa.

Kwestie praktyczne są tymi bardziej oczywistymi przemawiającymi za budową domu z garażem. Jednak możemy również rozważyć estetyczne aspekty budynków z tym rozwiązaniem. Projekt domu z garażem jak np. New House 758 G1 w1 może wyglądać bardzo atrakcyjnie. Dwie przenikające się bryły dodają całości dynamiki i ciekawego sznytu. Wykończenie elewacji kontrastującymi materiałami potęguje jeszcze ten niezwykły efekt, a brama garażowa wykończona w ten sam sposób co ściany zewnętrzne jest swego rodzaju wisienką na torcie. Taki projekt domu z garażem zdecydowanie może się podobać!

Czy domy z garażem mają minusy? Czy to rozwiązanie dla każdego?

Pomimo szeregu zalet, garaż w bryle budynku ma również swoje minusy, które trzeba rozważyć przy wyborze projektu dla siebie. Pierwszym z nich jest spora powierzchnia zabudowy tej dodatkowej części domu. Będzie to szczególnie istotne, jeśli działka, na której budujemy ma swoje ograniczenia. Chodzi tu przede wszystkim o jej powierzchnię, ale też bardzo często o dopuszczalną powierzchnię zabudowy, wskaźnik intensywności zabudowy lub wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej. Są to elementy, które mogą ograniczyć powierzchnię garażu, a czasami wręcz uniemożliwić jego budowę.

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę są koszty budowy. Dodatkowe pomieszczenie to przecież fundament, ściany, większa powierzchnia dachu oraz brama garażowa, a często też okna. Wszystko to może dać sumę, która istotnie zaważy na możliwości budowy zamkniętego miejsca postojowego dla auta. Alternatywą w przypadku napiętego budżetu budowy domu jest postawienie garażu jako osobnego budynku, w późniejszym terminie. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane, gdyż pozwala rozłożyć wydatki związane z budową na dłuższy czas.

Alternatywa dla garażu. Jakie opcje daje nam rynek?

Znamy już plusy i minusy domów z garażem. Jeśli zdecydujesz, że miejsce na samochód nie musi mieć formy zamykanego, murowanego pomieszczenia, rynek daje wiele różnych rozwiązań. Są to przede wszystkim różnego rodzaju wiaty czy carporty. Konstrukcje te stanowią głównie dach nad miejscem postojowym, co chroni samochód przed opadami atmosferycznymi, promieniowaniem słonecznym i liśćmi. Są znacznie tańsze niż pełnowymiarowy garaż, zarówno w zakresie budowy, jak i utrzymania. Dodatkowo, montaż wiaty zwykle jest szybki i prosty oraz nie wymaga urzędowych formalności.

Pomagamy Ci zadbać o Twoje cztery kółka – garaż to nie wszystko!

W MODERN HOUSE wiemy, że sprawne i zadbane auto jest bardzo ważnym elementem codzienności. Dojazdy do pracy czy szkoły, wypady na zakupy czy rodzinne wyjazdy za miasto to momenty, w których szczególnie cenimy wygodę i bezpieczeństwo naszych czterech kółek. Dlatego oferujemy Ci projekty domów z garażem, które pomogą utrzymać pojazd w nienagannym stanie.

Jednak, aby pomóc Ci cieszyć się zadbanym i pięknie prezentującym się samochodem, garaż to nie wszystko. Dlatego, by w pełni zaopiekować się Twoim autem rozpoczęliśmy współpracę z renomowaną marką kosmetyków samochodowych BLASKE, dzięki której decydując się na projekt domu MODERN HOUSE, otrzymasz specjalny kod rabatowy w wysokości 15% do wykorzystania w sklepie internetowym naszego partnera www.blaske.pl.

Partnerstwo MODERN HOUSE i BLASKE – gdzie architektura łączy się z motoryzacją

Sprawdzona i bezpieczna dla lakieru chemia motoryzacyjna BLASKE to pewność efektywnego mycia i skutecznej ochrony Twojego auta. Produkowane w Szwecji kosmetyki samochodowe to bezpieczne szampony i trwałe woski, dzięki którym Twoje cztery kółka będą lśnić i intrygować. Samo dbanie o auto może być przyjemnością! A nasza nowa współpraca pozwala na zintegrowanie innowacyjnych rozwiązań do ochrony i pielęgnacji pojazdów, zapewniając naszym klientom – właścicielom domów MODERN HOUSE – kompleksowe rozwiązania związane z utrzymaniem samochodów w doskonałym stanie.

Kamila Banajska Socha copywriter, social media specjalist Modern House