Sztuka tworzenia przestrzeni: wywiad z projektantką wnętrz współpracującą z Modern House

Na wyborze projektu domu Modern House spełnianie marzeń się nie kończy – drugim równie ważnym etapem jest jego urządzenie. Aby w nowej przestrzeni mieszkało się wygodnie i zgodnie z naszymi wyobrażeniami, potrzebny jest projekt wnętrza. Zapraszamy na rozmowę z naszą projektantką wnętrz mgr inż. arch. Beatą Dudzik, która w szczegółach opowie o tym, jak będzie wyglądać praca nad Waszym wnętrzem.

Wyjątkowa, nowoczesna architektura – projekt domu NewHouse 702

Jakie są aktualne trendy projektowania wnętrz? Czy przewidujesz jakieś nowe kierunki wystroju wnętrz w 2024 roku?

Aktualne trendy to łączenie prostoty designu z elementami natury i stonowanych kolorów naturalnych oraz roślinności. Wspólnie te elementy tworzą spokojne i harmonijne wnętrza. To więc taki minimalizm, a raczej eko-minimalizm. Drugim głównym trendem jest japandi, stanowiący połączenie najlepszych cech dwóch kultur, tworząc harmonijną i minimalistyczną przestrzeń. Można spodziewać się, że w 2024 roku minimalizm i trend japandi pozostaną popularne. Pamiętajmy jednak, że to social media mają znaczący wpływ na kierunki wystroju wnętrz, promując nowe trendy i idee, sprzyjając tym samym wymianie doświadczeń i inspiracji między ludźmi. Ta różnorodność i ekspresja wskazuje na to, że właśnie jesteśmy świadkami początku końca minimalistycznej estetyki we wnętrzach. Jej miejsce zajmie zrodzony w social mediach nowy kierunek avent basic.

Wnętrza będą eksplodować pastelowymi kolorami i awangardowymi formami w nieoczywistych  zestawieniach.

Nowy trend avent basic czerpie inspiracje z połowy lat 60. i początku lat 70., stanowiąc pogoń za nostalgią pomieszaną z wizją przyszłości. Jednym słowem, w trendach pojawi się  awangarda, charakteryzując się ekscentrycznymi, surrealistycznymi elementami. Będzie ona odzwierciedlać eksperymentowanie z różnymi kolorami i wzorami, a także łączyć w sobie różne inspiracje i style. We wnętrzach pojawi się eklektyzm, kolory i odważne formy. Znaczące miejsce we wnętrzach zajmie również technologia, mająca podnieść nasz komfort życia. Najnowsze trendy możemy każdego roku zobaczyć  z wyprzedzeniem na licznych expo takich jak Salone del Mobile.Milano, Maison & Objet w Paryżu, Feria Hábitat Valencia oraz odbywające się już od kilku lat targi wyposażenia wnętrz i designu Warsaw Home & Contract.

Podsumowując, czeka nas projektantów okres wielkich zmian idących w kierunku awangardy i indywidualizmu.

Wizualizacja sypialni w stylu japandi, gotowy projekt domu NewHouse 715 G2

Czym cechuje się dobry projektant wnętrz? Jakie cechy, umiejętności „tworzą” dobrego projektanta?

Dobry projektant musi posiadać wiele cech. Pierwsza to kreatywność i umiejętność komunikacji. Błyskotliwość i otwarty umysł na wszystkie czekające go wyzwania projektowe. Podstawą jest umiejętność współpracy  z innymi profesjonalistami. Powinien posiadać solidną wiedzę i doświadczenie zarówno w dziedzinie architektury, jak i projektowania wnętrz. Powinien także umiejętnie wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie na różnych etapach projektowania. Jedną z cech powinna być ciekawość i chęć pozyskiwania wiedzy w zakresie nowych technologii i ich rozwiązań. Powinien umieć wyróżnić swoją indywidualność i osobisty styl, co pozwoli mu na tworzenie unikalnych i indywidualnych projektów. Warto, aby projektant nieustannie poszukiwał najnowszych trendów czy pomysłów, aby móc czerpać inspiracje do swojej pracy. Takich inspiracji można szukać na różnych płaszczyznach – w podróżach, modzie czy naturze.

Moim zdaniem ważną cechą jest również empatia, która pozwala zbudować odpowiednią relację pomiędzy klientem a projektantem. Empatia pomaga projektantowi lepiej radzić sobie z ewentualnymi konfliktami i niezgodnościami. Często zdarza się, że projektant i klient mają różne wizje dotyczące wnętrza. Jednak jeśli projektant jest w stanie przyjąć perspektywę klienta, będzie umiał znaleźć kompromis, który zadowoli obie strony. Otwartość na potrzeby klienta i gotowość do wspólnego rozwiązania problemów jest kluczowa dla zbudowania trwałej i satysfakcjonującej relacji między projektantem a klientem. W tym kontekście równie ważną cechą jest asertywność. Pozwala ona utrzymać odpowiedni dystans i zapewnić obiektywne podejście do projektowania. Projektant wnętrz musi dyplomatycznie prezentować swoje pomysły i sugestie, jednocześnie słuchając i respektując klienta. Dzięki asertywności projektant może jasno wyrażać swoje stanowisko, ale jednocześnie być otwartym na sugestie i preferencje klienta. W ten sposób zostaje zachowana równowaga między kreatywnością projektanta a zadowoleniem klienta. Asertywność jest również niezbędna w rozwiązywaniu ewentualnych konfliktów, które mogą pojawić się w trakcie współpracy. Projektant musi umieć wyrazić swoje zdanie i bronić własnych pomysłów, ale równocześnie szanować prawa i oczekiwania klienta. W taki sposób uda się kompromisowe rozwiązanie. Dzięki asertywności projektant wnętrz jest w stanie utrzymać profesjonalne stosunki z klientem i zadbać o stałą współpracę opartą na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu

Czy jest jakiś projekt, z którego jesteś szczególnie dumna?

Największą dumę i satysfakcję przynoszą mi klienci, którzy wracają do mojej założonej w 2002 roku pracowni ART INSIDE. Powierzają w moje ręce coraz to większe i ambitniejsze projekty. Ale wracając do projektów, to jest ich kilka. Z dumą wspominam realizacje indywidualnych wnętrz tych domów, które przez ich właścicieli zostały urządzone wiernie w oparciu o mój projekt. Przyniosło to spektakularny i satysfakcjonujący  efekt końcowy. W długoletniej pracy dużo dumy i satysfakcji przyniosły mi realizacje klinik stomatologicznych i projekty z branży medycznej czy hotelowej. Posiadam również wyróżnienie Elle Decoration za projekt Willi Art w Zakopanem. W 2015 moje biuro zdobyło pierwsze wyróżnienie w konkursie VASCO. Moja praca nie ogranicza się tylko do projektowania wnętrz czy architektury. Od zawsze pasjonował mnie design mebli czy przedmiotów użytkowych. Dzięki tej pasji powstała kolekcja MAXLIVING FACTORIA mebli dla MAX FLIZ. Składają się na nią łóżka, szafki nocne i komody . Bez względu na to, czy jest to projekt domu, kliniki medycznej czy kolekcji mebli, zawsze dążę do przekraczania oczekiwań moich klientów i tworzenia inspirujących i pięknych przestrzeni.

Czy do projektanta wnętrz lepiej przyjść z własnym pomysłem czy też bardziej wskazane jest, aby to projektant jako pierwszy przedstawił swoje propozycje?

Zawsze staram się bezwzględnie umówić na pierwsze spotkanie z Inwestorem, aby poznać się nawzajem osobiście. Jest to bardzo ważny moment we współpracy. Pozwala nam poznać swoje osobowości i określić oczekiwania. Na takim spotkaniu pytam, czy mają swoje pomysły lub inspiracje i wiedzą, w jakim stylu chcą urządzić swój dom, mieszkanie czy lokal. W przypadku współpracy z projektantem wnętrz, warto mieć własne pomysły i inspiracje, którymi można się z nim podzielić. Wręczone mi materiały w postaci zdjęć czy tekstów pomagają mi szybciej poznać oczekiwania klientów. Niekiedy analizujemy tylko wybrany fragment z inspiracji, taki jak kolorystyka, materiał, faktura czy mebel. Fragment, który ma być docelowo umieszczony w wystroju ich wnętrza. Staram się zinterpretować te pomysły i dostosować je do konkretnej przestrzeni oraz zaproponować rozwiązania, które spełnią ich potrzeby i oczekiwania. Jako projektant wnętrz mam w tym dużą wiedzę i doświadczenie. Dlatego pomysłami dzielę się już na pierwszym spotkaniu, zaraz po analizie inspiracji przedstawionych przez klienta. Zachęcam klientów, aby posłuchali propozycji projektanta, aby byli otwarci na prezentowane im pomysły czy rozwiązania. Mogą one przynieść nam najlepsze efekty w projektowanym wnętrzu. Ostatecznie, współpraca z projektantem wnętrz powinna być wspólnym dialogiem, w którym obie strony podzielają się swoimi pomysłami i wspólnie tworzą ostateczny projekt, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron.

Jak wygląda proces tworzenia takiego projektu wnętrza? Od czego się zaczyna?

Tworzenie projektu wnętrza składa się z kilku etapów, a ja staram się dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta.

Pierwszy etap to spotkanie konsultacyjne. Na początku przeprowadzam spotkanie z klientem, podczas którego chcę lepiej poznać jego oczekiwania, preferencje stylowe, plany dotyczące funkcjonalności i budżet. To jest czas, kiedy klienci mogą przedstawić swoje pomysły i inspiracje, a ja służę radą i sugestiami. Następnie przeprowadzam dokładną analizę przestrzeni, której dotyczy projekt. Mogę również poprosić klientów o dostarczenie zdjęć, rzutów lub planów pomieszczeń.

Na podstawie zebranych informacji i analizy przestrzeni, tworzę kilka wersji rzutów funkcjonalnych, które następnie prezentuje klientom. Po wyborze ostatecznej funkcji, przygotowuję koncepcję wizualną wnętrza. Moje doświadczenie i empatia pozwalają mi zrozumieć, jak najlepiej spełnić oczekiwania klientów i stworzyć harmonijną, wygodną i estetyczną przestrzeń. Przedstawiam koncepcję wizualną, która pozwala mi zaprezentować wizję projektową i pokazać przestrzeń oraz styl wnętrza. Jest to bardzo ważny moment – dowiaduję się wówczas, czy dobrze odczytałam założenia i oczekiwania klienta. Jest to dobry moment na dyskusję i uwagi oraz sugestie. Po zakończeniu koncepcji, przygotowuję prezentację, która może zawierać wizualizacje, moodboardy, rysunki techniczne i próbki materiałów. Spotykam się ponownie z klientem, aby omówić projekt i odpowiedzieć na ewentualne pytania. Podczas spotkań klient może zgłaszać swoje uwagi, sugestie lub prosić o modyfikacje.

Na podstawie wybranych rozwiązań i uwag klienta, dostosowuję projekt, a następnie przechodzę do etapu trzeciego, czyli kompleksowego projektu wykonawczego. Projekt wykonawczy zapewnia wykonanie wszystkich elementów wnętrza, zawiera rozwiązania techniczne i detale konieczne do realizacji. Taki dokument zawiera także opis materiałów wykończeniowych oraz listę zakupową. W zależności od skali projektu, mogę zapewnić pomoc w zakresie uzgodnień z branżystami. Projekt wykonawczy zawiera dokumentację techniczną z uwzględnieniem niezbędnych branż takich jak elektryka czy wod.-kan, wentylacja. Przedstawiam logistykę prac wykończeniowych. Polecam lub szukam ekip wykończeniowych oraz wykonawców mebli, metaloplastyki lub innych detali projektowanego wnętrza. Przesyłam projekty do wyceny, aby oszacować koszty i ewentualnie zmodyfikować je do możliwości budżetowych klienta. Bardzo ważną rzeczą są zakupy materiałów wykończeniowych, które powinny znaleźć się na inwestycji w odpowiednim czasie, aby nie wstrzymywać prac. W mojej ofercie jest nadzór autorski lub usługa realizacji „pod klucz”. Wówczas kompleksowo zajmuję się realizacją projektu i koordynacja wykonawców i prac na inwestycji.

Kojące beże i brązy dominują we wnętrzach salonu w NewHouse 758 G1

Jakich informacji zazwyczaj oczekujesz od klientów w trakcie prac nad projektem dla nich?

Podczas prac nad projektem wnętrza domu, mieszkania lub lokalu, zazwyczaj oczekuje się od klientów wielu bardzo ważnych informacji. Pierwsze z nich to budżet, który pozwoli mi dostosować projekt do ich możliwości finansowych. Następnie preferowany styl klientów, powinni przekazać mi swoje preferencje dotyczące stylu wnętrza, abym mogła stworzyć projekt zgodny z ich gustem. Pytam o docelowe przeznaczenie danej nieruchomości: czy będzie tam przebywać rodzina z dziećmi i zwierzakami albo singiel. Liczba osób i wiek mieszkańców są bardzo ważne, aby móc dostosować projekt do ich potrzeb i oczekiwań. Bardzo popularne jest teraz projektowanie mieszkań na wynajem dla nieznanego użytkownika. W każdym z tych wariantów do klienta należy określenie, jak użytkowana będzie nieruchomość.

Muszę otrzymać jak najwięcej informacji, abym mogła zastosować jak najlepsze rozwiązanie.

Bardzo ważna rzecz to funkcjonalność. Klienci powinni przekazać mi swoje oczekiwania dotyczące funkcjonalności wnętrza. Chodzi tu m.in. o liczba rzeczy, które chcą przechowywać lub jakie urządzenia chcą w nim umieścić. W trakcie takiej rozmowy dzielę się różnymi rozwiązaniami oraz możliwościami i nowinkami technologicznymi, jakie obecnie mogą zastosować w swoim wnętrzu. Głównym tematem są również rozwiązania technologiczne takie jak   wentylacja, ogrzewanie czy elektryka. Przedstawiam najnowsze możliwości w tym obszarze, a także trendy ekologiczne. O termin realizacji pytam na końcu, aby po przeprowadzonej rozmowie móc oszacować czas trwania prac projektowych i dostosować termin do harmonogramu prac na inwestycji.

Czy ważne jest dla Ciebie poznanie swoich klientów, ich stylu życia, zainteresowań, aby móc przygotować projekt jak najlepiej trafiający w ich gusta?

Dla mnie jest to kluczowy moment naszej współpracy.  Poznawanie stylu życia, zainteresowań i preferencji moich klientów pomaga mi lepiej zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania. To z kolei umożliwia mi stworzenie projektu, który dobrze pasuje do ich gustu. Pozwala mi to w osiągnięciu końcowej satysfakcji i zaprojektowania dobrze spersonalizowanej przestrzeni ich domu, apartamentu, studia czy mieszkania. Dobrze zrozumiane preferencje klientów mogą również prowadzić do bardziej satysfakcjonującego doświadczenia projektowego dla obu stron. Pozwala mi to zbliżyć się do ich oczekiwań i dokładniej określić indywidualne potrzeby.

Jak długo powstaje taki projekt?

Czas realizacji projektu wnętrz może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar domu, zakres prac, złożoność projektu, dostępność materiałów i innych indywidualnych czynników. Przy prostych projektach i mniejszych domach czas realizacji może wynosić od kilku dni do kilku tygodni. Natomiast dla większych, bardziej skomplikowanych projektów czy luksusowych domów czas realizacji może być znacznie dłuższy, od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Należy pamiętać, że etapy projektowania wnętrz domu są różne i obejmują wiele etapów takich jak planowanie, projektowanie koncepcji, projekt wykonawczy, gdzie szczegółowo opisujemy każdy element tego wnętrza.  Dobieramy wyposażenie i meble, wybieramy materiały. Kolejny etap to realizacja, czyli zakupy, wybór wykonawców i montaż. Te trzy ostatnie elementy to proces realizacji i wykończenia wnętrz. Każdy z tych etapów może zająć różną ilość czasu. Ważne jest również uwzględnienie czasu na uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń czy uzgodnień, zwłaszcza w przypadku większych i bardziej zaawansowanych projektów. Tak dla przykładu, przeciętny czas realizacji projektu dla domu o powierzchni ok. 120 m2 wynosi od 8 do 10 tygodni. W tym czasie odbywają się też liczne korekty, poprawki, dokonywane są bieżące uzgodnienia, a także wybierane są materiały

Czy do przedstawionej przez Ciebie propozycji klienci mogą zgłaszać swoje poprawki?

Tak, w mojej propozycji aranżacji wnętrza klienci mają możliwość zgłaszania swoich poprawek. Nazywam to „korektą”: jest to margines, na który nanoszą uwagi. To ważny element mojej współpracy z nimi. Razem kreujemy ich osobistą przestrzeń, w której mają mieszkać, odpoczywać czuć się dobrze i komfortowo. Wszystkie poprawki są analizowane pod względem spójności stylu i funkcjonalności. Często jest to tzw. „burza mózgów „. Wszystkie sugestie klientów są bardzo ważne i brane pod uwagę.  Jestem otwarta na współpracę i angażuję się w zadowolenie klienta. Wykonuję poprawki projektu do momentu osiągnięcia pełnej akceptacji. To dla mnie ważne, aby dostosować projekt do oczekiwań moich klientów.

Ciepłe barwy i kojące światło we wnętrzu salonu NewHouse 791

Jak będzie wyglądać współpraca z Tobą przy tworzeniu projektu wnętrza? Czego mogą oczekiwać klienci w trakcie takiego procesu, na co powinni się przygotować?

Współpraca ze mną przy tworzeniu projektu wnętrza będzie oparta na profesjonalizmie, komunikacji i wspólnym dialogu. Korzystam z mojego długoletniego doświadczenia, znam procesy projektowe i jestem w stanie dostosować się do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. Podczas współpracy klienci mogą oczekiwać konsultacji i analizy. Tak jak już wcześniej wspominałam, na początku przeprowadzę szczegółową rozmowę z klientem, aby zrozumieć jego preferencje, oczekiwania i potrzeby. Moje doświadczenie pomoże mi zadawać odpowiednie pytania, aby było jasne, czego klient oczekuje.

Prezentacja wizualizacji wnętrza

Po przygotowaniu koncepcji projektowych, przedstawiam klientowi pełną prezentację projektu w formie wizualizacje oraz rysunki lub modele, które pomogą klientowi zobaczyć jak wnętrze będzie wyglądać po zrealizowaniu projektu. Kluczowym momentem jest wybór  odpowiednich materiałów, kolorów, tekstur i mebli, które będą pasować do projektu wnętrza często odbywa się to w wzorcowniach lub sklepach z wyposażeniem wnętrz. Na wspólnych zakupach analizuję najlepsze rozwiązania z uwzględnieniem estetyki, jakości i budżetu.

Nadzór i koordynacja prac przy realizacji projektu wnętrz

Klienci często decydują się na zlecenie mi nadzoru i koordynacji oraz zarządzania nad całym procesem realizacji projektu wnętrza. Polega to na współpracy z wykonawcami, dostawcami i innymi profesjonalistami, aby zapewnić jak najlepsze wykonanie projektu. Ważne jest, aby klienci przygotowali się na współpracę, mając jasność co do swoich preferencji, budżetu, harmonogramu i oczekiwań. To bardzo pomocne, gdy klient jest otwarty na nowe pomysły i sugestie, ale także wyraźnie wyraża swoje preferencje. Co do tego, na co klienci powinni się przygotować w trakcie procesu, ważne jest, aby mieli jasne cele i oczekiwania, już na początku podzielili się wszelkimi pomysłami i preferencjami oraz byli otwarci na współpracę i komunikację. Ważne jest również, aby mieć świadomość, że proces tworzenia projektu wnętrza może potrwać pewien czas, aby zapewnić doskonałe rezultaty.

Przez lata pracy dokładnie słuchałam i rozumiałam potrzeby moich klientów, aby móc stworzyć unikalne i funkcjonalne przestrzenie, które odzwierciedlają ich osobowość i styl życia. Są to wnętrza pełne innowacyjnych rozwiązań chcę aby tworzyły harmonię między komfortem i estetyką.

Przemysław Zieliński, kierownik marketingu MODERN HOUSE