Nie tylko pergola – top 5 pomysłów na nowoczesne zadaszenie tarasu
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią chęć spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Prozaiczne czynności, jak poranna kawa, czy wieczorna książka zdecydowanie zyskują, jeśli odbywają się w kojącym otoczeniu ogródka we własnym domu.
Słoneczne dni, to coś na co czekamy z utęsknieniem, jednak ostre palące słońce bywa czasami uciążliwe. Podobnie jest, jeśli w odpoczynku przeszkadza nam deszcz czy mżawka. Architekci już od dawna znają ten problem i mają na niego świetne rozwiązania. Zadaszone tarasy to coś, czego oczekuje bardzo duża część osób budujących swoje domy. Jednak jaki typ zadaszenia tarasu wybrać szczególnie do nowoczesnego domu? Zalety i ograniczenia współczesnych rozwiązań przedstawimy Wam w tym artykule.
Zadaszenie pod balkonem lub tarasem na piętrze
Często spotykanym i wybieranym przez budujących rozwiązaniem jest zadaszenie tarasu poprzez balkon lub taras na piętrze. Jest to sposób niejako zarezerwowany dla osób, które do budowy wybrały projekt domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym lub projekt domu piętrowego i są zdecydowane na balkon lub taras na wyższej kondygnacji. Nasza propozycją projektu z takim rozwiązaniem jest nowoczesna stodoła New House 753 G1.
Taras pod balkonem będzie trwale zadaszony przez cały rok, co z pewnością docenią osoby korzystające z uroków przebywania w zielonym otoczeniu własnego ogrodu. Takie zadaszenie tarasu ma także ten plus, że jest właściwie bezkosztowe. Korzystamy z tego, co już jest tak właściwie wpisane w architekturę budynku. Zadaszony taras pod balkonem to również idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie zwartą i minimalistyczną bryłę budynku. Taki sposób zadaszenia przestrzeni nie zaburza w żaden sposób prostej i zwartej sylwety domu. Nie mamy tu do czynienia z żadnym stałym elementem, który odcina się od bryły.
Czy takie rozwiązanie ma jakieś ograniczenia? Zadaszenie tarasu samym balkonem chroni użytkownika jedynie od góry i w dość małym zakresie definiowanym przez głębokość balkonu. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu przed czynnikami atmosferycznymi także z boków, lub jeśli chcielibyśmy by zadaszenie chroniło większą powierzchnię (np. nad stołem lub zestawem wypoczynkowym), warto wybrać inny sposób.
Cofnięta ściana szczytowa domu typu nowoczesna stodoła
Dom jednorodzinny nowoczesna stodoła to coś, co zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Dom taki nawiązuje do klasycznych wzorców jak dwuspadowy dach i proste szczyty, jednak nadaje całości nowoczesnego, modernistycznego sznytu. Kanonicznym rozwiązaniem, które bryluje w tego typu domach jest przeszklona ściana szczytowa. Nowoczesna stodoła ze szklaną fasadą prezentuje się niesamowicie i zdecydowanie przyciąga wzrok. Architekci MODERN HOUSE postanowili jednak pobawić się formą i w projekcie New House 716 zaproponowali cofnięcie panoramicznej, szklanej fasady w głąb wnętrza domu. Powstała w ten sposób zadaszona przestrzeń, która nie tylko dodała charakteru i innowacyjności bryle, ale została sprytnie zaaranżowana na zadaszoną przestrzeń tarasu.
Co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu? Podobnie jak wcześniejsza opcja z balkonem, tak i to jest propozycja nie wymagającą dużych nakładów finansowych na realizację, ponieważ zadaszenie jest „w pakiecie” z rozwiązaniem architektonicznym bryły budynku. Stosując takie cofnięcie ściany szczytowej zyskujemy przede wszystkim ochronę przed deszczem, ostrym słońcem i wiatrem, także tym bocznym. Ograniczeniem takiego rozwiązania jest podobnie jak poprzednio głębokość samego zadaszenia. Nie ma tutaj możliwości zadaszenia dużej powierzchni, ponieważ zbyt cofnięta w głąb ściana szczytowa zabierze bardzo dużo powierzchni z wnętrza domu.
Taras w podcieniu domu
Podcień w tradycyjnym budownictwie spotykany jest od dawien dawna. Powstały przez wysunięcie fragmentu domu przed lico elewacji, stanowił zadaszenie fragmentu powierzchni. Najczęściej widywany był nad strefą wejściową, jednak zalety takiego rozwiązania są nie do przecenienia w przypadku przydomowego tarasu. Jak wygląda to w propozycjach gotowych projektów domów z pracowni MODERN HOUSE? Sztandarowym przykładem tarasu w podcieniu domu jest New House 702, w którym narożny taras od strony ogrodu skryty jest pod wysuniętą częścią dachu płaskiego. Taka propozycja realizacji zadaszonej strefy relaksu na świeżym powietrzu to nowoczesne spojrzenie architektów na tradycyjny element architektoniczny. Podcień stanowi bardzo ciekawe urozmaicenie elewacji i wprowadza do niej odrobinę lekkości dzięki wrażeniu lewitowania fragmentu dachu nad powierzchnią tarasu.
Jakie widzimy plusy takiego rozwiązania przekrycia tarasu w domu jednorodzinnym? Przede wszystkim mamy tutaj doskonałą osłonę przed słońcem, deszczem i wiatrem. Wysunięty fragment dachu płaskiego może mieć bardzo dużą powierzchnię, co pozwala na ustawienie pod nim okazałego zestawu wypoczynkowego czy nawet stołu i urządzanie przyjęć na świeżym powietrzu właściwie niezależnie od warunków na zewnątrz. Kwestią, na którą należy jednak zwrócić uwagę jest fakt, że głęboki podcień ograniczy ilość światła wpadającego do wnętrz przez okna, które będą pod nim umiejscowione. W projekcie New House 702 architekci zaproponowali rzecz doskonałą – na sąsiadującej z podcieniem ścianie znalazło się duże, panoramiczne okno fix, doskonale doświetlające wnętrze naturalnym światłem słonecznym.
Ozdobne belkowanie nad tarasem – nie tylko estetyka
Cechą charakterystyczną projektów domów jednorodzinnych spod ręki założyciela MODERN HOUSE architekta Jacka Niebieszczańskiego jest ozdobne belkowanie. W projektach z naszej pracowni możecie je znaleźć jako ozdobę strefy wejściowej, będącej wizytówką domu. W innych naszych propozycjach to okazała dekoracja dookoła domu, stanowiąca główny ozdobnik minimalistycznej, jasnej elewacji. W projekcie New House 708 w1 belkowanie stanowi zaś zadaszenie tarasu i to właśnie na tym projekcie się skupimy.
Sam projekt to parterowy dom dla rodziny o powierzchni 130 m2, który dzięki doskonałemu rozkładowi i optymalnej ilości pokoi zapewnia komfortowe miejsce do życia dla wszystkich domowników. Wspólne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu stanowi tutaj taras o powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych. Prowadzi na niego bezpośrednie wyjście z salonu, stanowiącego niejako jego przedłużenie. By jednak korzystanie z zewnętrznej strefy relaksu było przyjemnością niezależnie od warunków atmosferycznych, architekci zaproponowali na nim nowoczesną pergolę.
Taras z pergolą stanowi urozmaicenie elewacji i jest jej ozdobnikiem. Projekt z takim akcentem zdecydowanie wyróżnia się na tle krajobrazu domów jednorodzinnych, a osoby szukające oryginalnego rozwiązania stylistycznego dla swojego nowego domu jednorodzinnego zdecydowanie powinny zapoznać się z propozycjami domów z pergolą.
Praktyczną stroną takiego rozwiązania jest skuteczna i trwała ochrona przed słońcem. Belki rozpięte pomiędzy ścianą domu, a żelbetowym podciągiem skutecznie zacieniają powierzchnię tarasu, a jego umiejscowienie w narożu i osłonięcie dwiema ścianami domu stanowi doskonałą ochronę przed wiatrem. By podnieść poziom ochrony przed opadami atmosferycznymi, pomiędzy belkami można wykonać przekrycie z poliwęglanu, które jest trwałe i nie ogranicza dostępu słońca. Inną opcją jest np. automatyczna pergola z materiału chroniącego przed deszczem. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, ponieważ może być elektrycznie rozwijane wtedy, gdy jest potrzeba, a przez pozostałą część roku, schowana, nie ogranicza dostępu słońca.
Pergola wolnostojąca do ogrodu
Zalety pergoli jakie przedstawiliśmy wyżej zdecydowanie przemawiają na korzyść takiego rozwiązania. Jeśli jednak na etapie projektu nie zdecydowaliście się na belkowanie nad tarasem to nic straconego! Rynek osłon słonecznych daje nam bardzo szeroki wachlarz możliwości montażu wolnostojącej pergoli nad tarasem. Konstrukcje wykonane ze stali, aluminium lub drewna mogą stanowić doskonałe i bardzo praktyczne rozwiązanie, które można wykonać w dowolnym momencie budowy, a także po jej zakończeniu. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów, konstrukcja pergoli tarasowej jest minimalistyczna i zdecydowanie może się podobać nawet największym estetom. Stanowi element małej architektury w ogrodzie i jest ciekawym urozmaiceniem przestrzeni.
Z propozycją minimalistycznej, białej pergoli tarasowej skrywającej jadalnię na świeżym powietrzu zapoznacie się na wizualizacjach New House 719 w2 G2. Ten parterowy projekt domu 130 m2 z garażem dwustanowiskowym to nasze autorskie spojrzenie na klasyczną architekturę. Dwa proste dwuspadowe dachy, połączone ozdobnym belkowaniem są czymś, co zdecydowanie wyróżnia ten projekt na tle konkurencji. Minimalistyczna forma z białą elewacją i elementami jasnego drewna jest kwintesencją modernizmu. Jesteśmy zdecydowanie na tak!
Czy warto zadaszyć taras?
Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna: warto. Strefa wypoczynkowa na świeżym powietrzu to inwestycja we własny komfort i element, z którego powinniśmy korzystać jak najczęściej. Korzystanie z tarasu jako miejsca relaksu i spędzania czasu w otoczeniu domu przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Aby jednak móc cieszyć się tym miejscem w każdych warunkach pogodowych, konieczne jest zapewnienie ochrony przed wiatrem, deszczem i silnym nasłonecznieniem. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na konstrukcję stałą, czy też bardziej mobilne rozwiązania (takie jak markizy czy pergole), zadaszenie tarasu z pewnością wpłynie pozytywnie na wygodę i funkcjonalność nowego domu, podnosząc jakość życia całej rodziny.