Jak najlepiej wykorzystać jesień i zimę do spełnienia marzenia o swoim nowoczesnym domu?

Myślisz intensywnie o budowie domu. Już widzisz się na kanapie w swoim nowoczesnym salonie i wiesz, że wiosną zaczniesz działać. Bo przecież już jesień, więc można odpuścić i poczekać z marzeniami pod ciepłym kocykiem. Załatwisz wszystko na spokojnie wiosną… Otóż nic bardziej mylnego!

Jesienno-zimowe miesiące to idealny czas, żeby nieco podgonić z formalnościami, załatwić dokumenty i przygotować się na start wiosennych prac. Pierwsze ciepłe promienie słońca, przyjemny wietrzyk, a Ty zamiast przerzucać się z urzędnikami papierami, przyglądasz się, jak Twój fundament nabiera kształtu. Ma to sens, prawda? 🙂

Projekt małego domu NewHouse 751, tani w budowie, 3 sypialnie
Projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły, tani w budowie – NewHouse 751

Budowa domu to maraton, nie sprint. A każdy maraton zaczyna się od dobrego przygotowania i planu. Zatem zamiast zapadać w jesienno-zimowy sen, wykorzystaj ten czas mądrze, tak by na wiosnę Twoje marzenia o domu nie utknęły w Urzędzie.

Sprawdź listę formalności przed budową, które możesz zacząć załatwiać już teraz.

Wniosek o warunki zabudowy lub wypis z MPZP

Pierwszym krokiem na drodze do budowy Twojego wymarzonego domu jest złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy dla działki lub wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Bez tych dokumentów możesz zapomnieć o wydaniu pozwolenia na budowę. Urzędnicy muszą mieć pewność, że Twój projekt jest zgodny z lokalnymi przepisami i nie narusza interesów sąsiadów ani nie zaburza otoczenia. To, co dla Ciebie jest wizją pięknego domu, dla nich może być np. odstępstwem od krajobrazu.

Czym jest MPZP?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to dokument uchwalany przez gminę, który określa, jakie są zasady zagospodarowania terenu. Dzięki MPZP dowiesz się, jakie rodzaje zabudowy są dozwolone na Twojej działce, w jakiej formie możesz ją zagospodarować i jakie są warunki, które musi spełnić budowany dom. Zdarza się, że działki w okolicy mają różne przeznaczenie, więc upewnij się, że Twoje plany są zgodne z lokalnymi regulacjami.

Warunki zabudowy

Jeśli na Twojej działce budowlanej nie ma MPZP, musisz złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. To trochę bardziej skomplikowany proces, który wymaga przedstawienia koncepcji Twojego projektu (więc projekt domu musisz mieć tak właściwie już teraz). Urzędnicy będą musieli ocenić, czy Twoje plany nie będą kolidować z interesami publicznymi lub z otoczeniem.

Zadbaj o to, aby złożyć kompletny wniosek z wszystkimi wymaganymi dokumentami. Pamiętaj też, że na decyzję w sprawie warunków zabudowy możesz czekać kilka tygodni, więc im szybciej to zrobisz, tym lepiej!

Opracowanie mapy do celów projektowych

Kiedy już złożysz wniosek o warunki zabudowy lub uzyskasz wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), możesz od razu zlecić geodecie opracowanie mapy do celów projektowych. Nie ma na co czekać! 🙂

Jest to mapa sytuacyjno-wysokościowa przedstawiająca szczegółowy układ Twojej działki, ukształtowanie terenu, granice, istniejącą zabudowę oraz lokalizację mediów. Zawiera ona także wysokości poszczególnych punktów terenu. To właśnie na tej mapie architekt adaptujący naniesie później obrys Twojego gotowego projektu domu i pięknie wkomponuję go w parcelę.

Gotowy projekt domu z wysoką ścianką kolankową NewHouse 728, dla dużej rodziny
Gotowy projekt nowoczesnej willi z wysoką ścianką kolankową – NewHouse 728

Wnioski o przyłącza mediów

I tutaj w pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się jakie media są tak właściwie dostępne w okolicy działki budowlanej. Bo na przykład brak instalacji gazowej w pobliżu może skłonić Cię do rozważenia alternatywnych źródeł ogrzewania takich jak pompa ciepła czy kocioł na paliwo stałe. Dlatego sam proces warto rozpocząć jak najszybciej, aby mieć pewność, że Twoje plany co do projektu domu są zgodne z możliwościami infrastrukturalnymi okolicy.

Najlepszym sposobem na uzyskanie informacji o dostępności mediów jest bezpośredni kontakt z lokalnymi dostawcami mediów. Przygotuj się na to, że będą Ci potrzebne szczegółowe informacje dotyczące działki (adres, numer ewidencyjny oraz planowane rozwiązania budowlane). W większości przypadków będzie trzeba też złożyć wniosek formalny, a po jego złożeniu… pozostaje już tylko czekać na odpowiedź od dostawcy. Czas oczekiwania może się różnić w zależności od lokalizacji i obciążenia biura, dlatego uwzględnij to w swoich planach. Przygotuj się również na ewentualne pytania lub przygotowanie dodatkowych dokumenty, które mogą być wymagane w trakcie rozpatrywania

Dodatkowe opinie i uzgodnienia

Nikt nie spodziewa się trudności przy uzyskiwaniu urzędowych pozwoleń, ale czasami zdarzają się „sytuacje szczególne”. W przypadku niektórych działek, do uzyskania upragnionego pozwolenia na budowę mogą być konieczne dodatkowe, ponadprogramowe uzgodnienia. Może to być np. konserwatorskie pozwolenie na przeprowadzenie prac archeologicznych, jeśli parcela leży w rejonie, gdzie były już stanowiska archeologiczne. Czasami może być też potrzebna dodatkowa dokumentacja geologiczna, jeśli działka leży na terenach zagrożonych osuwiskami lub szkodami górniczymi. A czasami dodatkowych uzgodnień będą wymagać również urządzenia i instalacje, które będą towarzyszyły Twojej budowie. Może to być np. pozwolenie wodno-prawne dla przydomowej oczyszczalni ścieków lub projekt robót geologicznych dla pionowego gruntowego wymiennika ciepła. Nie zapomnij też (o ile to konieczne) o pozwoleniu na wycinkę drzew (o ile będą kolidowały z planowaną budową).

Jak widzisz, czasami standardowy zestaw dokumentów nie zawsze jest wystarczający do prostego złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Czasami dokumentacja może być wyjątkowo obszerna, dlatego nie ma na co czekać.

Oświadczenie zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą

Teraz pasuje zorganizować jakiś dojazd na działkę. Zbierz więc wszystkie niezbędne dokumenty takie jak mapa sytuacyjna z zaznaczeniem planowanego wjazdu oraz informacje dotyczące rodzaju drogi (np. gminna, powiatowa, krajowa) i z odpowiednim wyprzedzeniem wystąp do zarządcy drogi o wydanie zezwolenia.

Zezwolenie na lokalizację zjazdu jest niezbędnym dokumentem, który potwierdza, że masz prawo do wjazdu na swoją działkę. Bez tego zezwolenia możesz napotkać trudności podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę, ponieważ organy administracyjne wymagają potwierdzenia, że Twoja działka jest dostępna z drogi publicznej.

Zarządca drogi będzie analizował Twoje zgłoszenie biorąc pod uwagę m.in. bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz warunki techniczne. Czas oczekiwania na odpowiedź może się różnić, dlatego warto wziąć to pod uwagę w harmonogramie budowy.

Zlecenie badań gruntu, przygotowanie opinii geotechnicznej

Ok, masz nas! Badania geotechniczne nie są formalnie wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę. My jednak zalecamy Ci ich wykonanie i poznanie gruntu na działce, bo może zaoszczędzić Ci to mnóstwo problemów… i masy kosztów w przyszłości.

Zlecenie badań gruntowych na tym etapie pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych problemów związanych z gruntem na działce takich jak zbyt niski poziom nośności czy obecność wysokiego poziomu wód gruntowych. Dzięki poznaniu właściwości gruntu, głębokości przemarzania, czy poziomu wód gruntowych możesz uniknąć późniejszych kłopotów. Problemy takie jak osuwiska, pęknięcia w fundamentach, nadmierne przesiąkanie wód gruntowych mogą nie tylko opóźnić realizację budowy domu, ale także wymusić w przyszłości dodatkowe wydatki na naprawy. A nie budujesz po to, by zaraz remontować, prawda?

Wybór projektu, sprawdzenie czy pasuje na działkę, czy spełnia MPZP / WZ

Kiedy już załatwisz wszystkie formalności i dokumenty, nadszedł czas na etap, który wielu uważa za jeden z najprzyjemniejszych, ale także najbardziej odpowiedzialnych. Mowa o wyborze projektu domu. Jest to chwila, w której możesz pozwolić swojej wyobraźni „odpłynąć” w najdalsze zakamarki marzeń. Ale pamiętaj – nie wystarczy tylko zakochać się w jakimś projekcie domu. Jak już pokochasz, musisz upewnić się, że spełnia on wszystkie lokalne przepisy i normy.

A jak szukać projektu domu?

Zacznij od przewertowania katalogów gotowych projektów domów. Przeglądaj, analizuj, porównuj… i z pomocą naszych doradców wybierz ten najnowocześniejszy dom z naszej kolekcji.

Co jeszcze możemy Ci tutaj poradzić? Miłość do projektu domu od pierwszego wejrzenia to jedno, ale warto kierować się rozsądkiem. Nie wszystkie projekty będą pasować na Twoją działkę i to jest fakt. Zastanów się więc nad stylem życia Twojej rodziny. Ile osób będzie mieszkać w domu? Jakie są Wasze potrzeby? Czy potrzebujesz przestrzeni do pracy, czy może miejsca dla gości? Pomyśl o liczbie pokoi, jakich potrzebujesz, metrażu oraz o tym jakie funkcje ma spełniać Twój dom. I koniecznie dopytuj nas o szczegóły! Wspólnie przeanalizujemy jakie rozwiązania będą najlepsze dla Twojej rodziny. Bo dobry projekt domu powinien być dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a zarazem spełniać wymagania formalne. A my to dla Ciebie sprawdzimy!

Zakup projektu

Kiedy już dokładnie przemyślisz wszystkie „za” i „przeciw” dotyczące wyboru projektu domu, nadejdzie czas na podjęcie ważnej decyzji – zakup projektu! To moment, który w wielu przypadkach może wzbudzać ekscytację, ale także pewne obawy.

Jak podejść do zakupu?

Przede wszystkim warto poznać rynek i zrozumieć, że są dostępne różne opcje. Możesz wybierać spośród gotowych projektów domów, które oferują wiele wariantów i dostosowań lub zdecydować się na projekt indywidualny stworzony przez architekta stricte dla Ciebie. W przypadku gotowych projektów upewnij się, że wybierasz z wiarygodnych źródeł i sprawdzasz, czy pracownia, którą wybierasz zaoferuje Ci wsparcie posprzedażowe i ewentualne zmiany – jak my. 🙂

Jako autorzy projektów mamy o nich kompletną wiedzę, którą z przyjemnością się z Wami podzielimy. Możesz liczyć na bezpośredni kontakt z projektantami, jak również z właścicielem biura i autorem koncepcji MODERN HOUSE – architektem Jackiem Niebieszczańskim.

W tym podpunkcie z naszej listy „jesienno-zimowych” zadań PRZED BUDOWĄ, zanotuj sobie, dlaczego projekt warto kupić wcześniej. Zyskasz dzięki temu czas na przemyślenia i jednocześnie unikniesz pośpiechu, który często towarzyszy początkom budowy.

Adaptacja projektu do działki u lokalnego architekta + wprowadzenie ewentualnych zmian

Jacek Niebieszczański architekt, założyciel Less is more, architekci oraz Modern House

Jeśli Twój projekt domu pochodzi z katalogu „gotowców” przed Tobą jego adaptacja do działki. Wykonuje ją architekt adaptujący posiadający stosowne uprawnienia. Najlepiej, aby była to osoba „lokalna” która najlepiej orientuje się w wymaganiach miejscowego urzędu.

Proces ten obejmuje sprawdzenie i dostosowanie gotowego projektu do warunków lokalnych, klimatycznych, gruntowych, a także indywidualnych potrzeb Inwestora. Wymaga również przeprowadzenia wizji lokalnej działki, sprawdzenia nośności gruntów, identyfikacji ewentualnych spadków czy wysokich wód gruntowych.

Czynności te bardzo dobrze przeprowadzi właśnie miejscowy architekt, który zna teren i otoczenie. Dodatkowo architekt, który będzie „na miejscu” pomoże Ci w zgromadzeniu wszystkich dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na budowę oraz będzie Ci towarzyszyć w przechodzeniu przez wszelkie formalności związane z tym procesem.

Jest to również moment na wprowadzenie wszelkich zmian w projekcie. Jeśli planujesz wprowadzić zmiany do projektu wykraczające poza zakres dopuszczalny w dokumentacji, koniecznie opowiedz o tym naszym doradcom. Po pierwsze, otrzymasz od nas na nie bezpłatną zgodę. A po drugie, jako autorzy projektów, możemy zaoferować Ci ich wprowadzenie do dokumentacji. Dzięki temu otrzymasz wybrany projekt MODERN HOUSE skrojony na miarę Twoich potrzeb.

Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę

I wreszcie… Wszystkie te rzeczy, o których pisaliśmy wyżej zaprowadzą Cię do momentu, w którym możesz skompletować pełną teczkę dokumentów i złożyć wreszcie wniosek o pozwolenie na budowę. Proces analizy i wydania decyzji może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy (w zależności od skomplikowania projektu oraz lokalnych procedur), dlatego dobrze, że działasz z tym już teraz!

W trakcie oczekiwania na decyzję, miej na uwadze, że w przypadku jakichkolwiek niejasności lub braków w dokumentacji, Urząd może wezwać Cię do uzupełnienia lub poprawienia wniosku. Dlatego ważne jest, aby na bieżąco monitorować status sprawy i reagować na ewentualne wezwania.

Gdy otrzymasz decyzję pozytywną, masz zielone światło na start budowy. Do wiosny jeszcze chwila, a Ty już zamykasz formalności – brawo!

Poszukiwania kierownika budowy

Przed Tobą teraz poszukiwania kierownika budowy. Jest to osoba, która będzie odpowiedzialna za koordynację prac na placu budowy, nadzór nad ekipą budowlaną i zapewnienie, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

Zacznij od rekomendacji od znajomych, sprawdzenia opinii w Internecie i przeszukania lokalnych ofert. Dobry kierownik budowy powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie oraz umiejętności zarządzania. Zwróć uwagę na to czy kandydat ma doświadczenie w realizacji projektów nowoczesnych domów podobnych do Twojego. Różne inwestycje mogą wymagać różnego zakresu umiejętności.

Podczas rozmów z potencjalnymi kandydatami nie bój się zadawać pytań. Kierownik budowy będzie Twoją prawą ręką, więc ważne jest, abyście złapali wspólne „flow”.

Zbieranie wycen od firm budowlanych

A kiedy już masz kierownika budowy, czas na kolejnych fachowców, którzy zrealizują Twój projekt. Im wcześniej tym lepiej! Bo znalezienie odpowiednich profesjonalistów często bywa czasochłonne, a ich kalendarze mogą być zapełnione na kilka miesięcy do przodu.

Zacznij od przygotowania szczegółowego opisu projektu, który przekażesz analizowanym firmom wykonawczym. Im bardziej precyzyjne będą Twoje wymagania, tym bardziej trafne będą wyceny. Uwzględnij tu wszelkie szczegóły budowy takie jak materiały, terminy realizacji, ewentualne dodatkowe prace czy transport. Dzięki temu firmy będą mogły przygotować rzetelne oferty.

I znowu… szukaj poleceń od znajomych, innych budujących i ekip polecanych w sieci (najlepiej z udokumentowanymi realizacjami). Po zebraniu kilku wycen koniecznie porównuj nie tylko koszty, ale również terminy, materiały i oferowane gwarancje. Ważne jest, aby nie wybierać oferty wyłącznie na podstawie najniższej ceny – często najtańsze rozwiązania okazują się kosztowne w dłuższej perspektywie, zwłaszcza jeśli prace będą musiały być poprawiane. Zaufaj także intuicji. Jeśli firma wydaje się profesjonalna i komunikacja przebiega sprawnie, masz większe szanse na płynną współpracę.

Budowa wiosną 2025? To musisz załatwić przez jesień i zimę!

Jesienno-zimowe miesiące to doskonały czas, aby w pełni przygotować się do wiosennej budowy domu. W tym artykule przedstawiamy Ci 12 podpunktów, które według nas możesz zacząć załatwiać już teraz, tak by na spokojnie zdążyć z wbiciem pierwszej łopaty razem z pierwszymi krokusami. Dzięki temu wiosną skupisz się na tematach stricte budowlanych, a nie na załatwianiu formalności w pośpiechu (by zrobić w 2025 cokolwiek). Najbliższe miesiące dobrze wykorzystane na planowanie i kompletowanie dokumentacji pozwolą Ci rozpocząć budowę bez zbędnych opóźnień, a pierwsze prace będą przebiegać sprawnie i co najważniejsze – zgodnie z Twoim zamierzonym planem.

Kamila Banajska Socha copywriter, social media specjalist Modern House